oogmerk van de godsdienst te verzetten. Wij juichen de verschijning van zulke werken in ons Vaderland van ganscher harte toe, en willen alleen maar bij herhaling onze Nederlanders opmerkzaam maken, dat ter dieper doorgronding en wijsgeerige waardering van godsdienst en Christendom, veel meer nog dan kvkt, wiens wijsgeerte ook deze Schrijver bijzonder schijnt beoefend te hebben, geschikt is de wijsgeerige leiding van onzen Nederlandschen f. iiemsteriiuis.

Niet beter, dan hier, weten wij te plaatsen de vermelding van het stukje, uit het Hoogduitsch vertaald uitgegeven (Gron. 1839), Bijdrage tot de leer der liefde, door i.. ar. fouqué. Indien het diep gevoel van den Schrijver bij hem zeiven tot meerder helderheid gekomen ware en alzoo meer duidelijk en klaar naar alle zijden ontwikkeld, zouden zyne grondideën allezins geschikt zijn, om eene Christelijk zedekundige ontwikkeling op te leveren van den oorsprong en den waren aard der liefde. Doch ook, wie door den vreemden en moeijelijken vorm zich niet laat afschrikken, kan door het geschriftje veelzins opgewekt worden tot meerder en hoogst ernstig nadenken over den aard der Christelijke liefde, als zijnde mededoogen en zelfopoffering. Hetgeen er ons het meest in aantrok, is de voorstelling, hoe de sluimerende vonk der liefde in 's menschen aanleg, door de voorkomende liefde van God, in Christus ons geopenbaard, wordt opgewekt en aangevuurd , zoodat in den mensch eene waarlijk goddelijke liefde ontvlamt, en de mensch door liefde Gode gelijkvormig wordt. Wij bevelen het stukje onzen nadenkenden Medechristenen te meer aan, daar hel is uitgegeven ten voordeele der Vrouwenverecniging te Groningen.