hebben met de medewerking van enkele andere gepeesheeren het tierde voorloopig Hospitaal van het Roode Kruis ingericht. Binnen de vier en twintig uren werden in de groote feestzaal en in de benedenverdieping van het nieuwe gebouw tweehonderd vijftig bedden opgesteld. Reeds honderd twintig gekwetste soldaten werden er ondergebracht. De arme drommels zijn er voor het meerendeel erg aan toe. Maar hoe bijtend hun vreeselijke wonden ook pijn doen, geen één die kermt of kreunt. In vier groepen hebben de heelkundigen en hun helpers twee dagen lang onverpoosd doorgewerkt. Hoe haastig ook al het noodige voor zooveel gewonden moest bij elkaar gehaald, toch ontbreekt er niets aan de inrichting. Met bewonderenswaardige dienstwilligheid werden geld, rijst, verband, bedden, matten, medikamenten, heelkundige instrumenten en allerlei andere onontbeerlijke dingen aangebracht.

Sjans-hai, 31 Augustus.

Tweehonderd vijftig gewonde soldaten in de groote zaal en de benedenverdieping. Midden onder hen broeder Louis Waong. Een voorbeeld van liefdadigheid en discreten ijver. Zes stervenden mocht hij reeds voldoende onderrichten en doopen. Op hun verzoek om in onzen godsdienst onderwezen te worden, vergaderde hij vroeger ééns per dag een dertigtal gekwetsten, nu reeds een vijftig en dat tweemaal daags.

In de haastig opgeslagen barakken van het vluchtelingenkamp, gelegen tusschen de kerk en de rue Massenet, waar Pater jacquinot bijgestaan door Pater de Thuy de leiding waarneemt, wemelt een menigte van bij de vijftienhonderd mannen, vrouwen en kinderen. Het aantal barakken wordt er verdubbeld, want nog steeds komen tientallen dakloozen den hoop vermeerderen. Het kamp is van al het noodige voorzien : het beschikt over een keuken met twee groote ovens en acht ketels; wat verder liggen een provisiekamer, een ziekenzaal, een administratie-bureau, een wasch- en een badplaats : daar is zelfs een brandspuit. Aan den ingang staan twee tenten voor de boyscouts, die voor een beetje van alles dienstwillig een handje toesteken. Wie het verbod te rooken of voor geld te spelen overtreedt, wordt veroordeeld tot... een onaangename en vernederende karwei.

> IHS