nut, dat lij slichtten. Aan hen moet de verbetering van het onderwijs, op de hoogere en lagere scholen, de aanstelling van geleerde leeraars, de stichting cener stedelijke Bibliotheek (IC 13) en van een tuchlhuis, lot wering van bedelarij, worden dank gewelen."

Misschien verwachten de lezers, uit dit werk nog al iels te zullen vernemen omtrent de beroemde Synode in 1618 en 1619 in Dordrecht gehouden; doch hierin worden zij teleurgesteld, dewijl die Synode meer tot ons geheele land, dan tot die stad behoorde en dus in een stedelijk gedenkboek niet bijzonder behoefde vermeld te worden. Slechts in eene noot op het leven van het medelid der Synode uit Dort, balthazar LYDitrs, die er van 1609 lot 1629 Predikant was en de Synode met eene predikatie en toespraken opende, wordt het eene en andere uit Handschriften omtrent de Synode zelve medegedeeld, bl. 269-272; eigenlijk met het doel om te loonen, dat er niets belangrijks in de Kerkelijke Acteboeken van Dordrecht, de Stads Tresorie-rekeningen en andere oorkonden over die Synode is te vinden (6).

Veel opmerkelijks vindt men hier ook omtrent de godsdienstige gesteldheid van Dordrecht in het midden en einde van de zeventiende eeuw. Daar wordt eeno schilderij van opgehangen , zoo uitvoerig en levendig, zoo vol licht en schaduw, dat men onpartijdig kan oordeelen, ja zien, hoe het toen innerlijk in eene aanzienlijke Gemeente van Nederland gesteld was.

(0) In deze noot wordt de Schrijver van de Historie der Remonstranten , jacobu8 regenboog , verward met joiiannes henricuS regenbogen, Hoogleeraar te Franeker. Althans dc eerste wordt Regenbogen en Hoogleeraar genoemd.