eyndelyk, dat ik misschien nog konde wel dezelfde opinie zyn.

« Danscolommen afgekSetst. »

ik begon gevolgentlyk een wynig daer naer met de jouffrouwkens die men hier alle hoe arm ze ook zyn (:Ladys) Ledis, in onse uytdruckinge, noemt, ik noemse Cerls (girls) dat is meijskens, op te roepen van 14 en hoogere jaeren voor hunne eerste communie, zy zyn in de dry congregatie (parochies) onder my ten getallen van ontrent 90... zy hebben zeven weken voor exercitie en eenige daegen in de weke bezondere geestelyke bezigheden. Dansvergaderinge ongeschikte of ligtveerdige kleedinge Grc. is gestraft met refues van aenneemingen tot d'eerste communie, zoo dat by dezen middel eenige danscolommen (:vergeeft het my, is dat ik tegen de uytdruckinge van deze konst zondige:) in eene slag zyn afgekletst, zoo verre, dat de geheele gemynte, ziende naer eenige aenspraeke tot hun gedaen : zoo veel myne kragtelooze magt vermogt, bynae teenemael afziet van dat meer dan gevaerlyke tooverstieltjen : en van de dansers in hunne taele, dat gyl(ieden) ligt kont verstaen : the geve et üp (they give it up) en is eene onwederleggelyke proef dat het alleen van de bigtvaders of bestierders hangt dit en andere schadelyke misbruyken uytteroeijen.

de houwelyke worden hier meest aengegaen van 14 tot 19 jaeren in t' vrouwvolk en van 17 tot 23 in het mansvolk, die van de eerste classe gereet waeren : hebben hunne eerste communie gedaen in de kerke van St. Charles op den feestdag van deesen H. Patroon, alwaer ik eene nieuwe classe oproepe van 12 tot 14 jaeren : dit is het lastigste werk, dat ik oijt ondernoomen hebbe..

« De Minnaeressen van Maria. »

Daer zyn verscheyde dogters, die vraege voor een plaetse, waer zy afgeschyden van het bederf der wereld zoude konnen leven in een volmaektere wyse, en wenschen omtrent myne woonste te mogen blyven, om kerk en priester te hebben, myn inzigt is, met goedvinden des Biscops, hun een plaets te geven ontrent myne kerk, zy zullen moeten bestaen by het werk hunner han-