Waar de menschen onderwijs ontvingen, staan ze vaster in hun geloof, terwijl, waar ze steeds op een toevallig bezoek van den missionaris moeten wachten om een beetje onderricht te worden, ze haast niet los raken uit het oude bijgeloof over geesten en goden. Weldra opent Pater Wery nog twee andere schooltjes.

In de nieuwe grondwet voor Indië van 1937 staat een wet over het verplichtend onderwijs. Een groot aantal scholen zullen dus uit den grond moeten oprijzen. Het is zonder twijfel van het allergewichtigste belang voor de katholieke Kerk er daarvan "zooveel mogelijk te bezitten, want waar heidenen of protestanten met hun scholen de plaats bezetten, glijdt meteen de mogelijkheid tot bekeering van het volk uit onze handen — of wordt althans de moeilijkheid veel zwaarder.

Maar het onderwijs mocht zich niet bij lagere schooltjes beperken. Want onder de welstellende bergbewoners ontstond deze laatste jaren een echte drang naar

hooger onderwijs

gelijk met het groeiend verlangen naar ontwikkelde en gestudeerde leiders en een stijgenden maatschappelijken welstand. Dicht bij ons seminarie, naast het dorpskerkje staat het groote schoolgebouw enkele jaren geleden opgetrokken voor de middle-school, die zich echter ontwikkelde tot een college, dat naderhand verhuisde naar dichter bij de stad. Het oude gebouw dient nu nog alleen tot lagere school; van de 116 leerlingen zijn meer dan de helft katholiek. Op de verdieping wonen 55 jongens van de lagere school en het college, die op een tiental na weezen zijn en van den pastoor zijn liefdadigheid alles verwachten.

Voor een jaar kocht Z. D. H. de aartsbisschop van Calcutta in de stad Kurseong een groot gebouw aan, dat met enkele kleine veranderingen tot een college, met wel verlichte en wel verluchte klassen hervormd werd. St Alphonsus zal ongetwijfeld weldra den invloed van het mededingende Hindoeïstische college totaal verdringen. Het telt 203 leerlingen : 30 katholieken, 168 Hindoes en 5 Mohammedanen.

Naast het college ontstond een ambachtsschool, waar nu vooral de weesjongens opgeleid worden. Onlangs werd ook een drukpers