Onder de meest gekende en kenbare Discipelen beslaat petrus eene eerste plaats. Hij was van natuur -van een choleriek temperament, hevig en driftig, voor spoedige indrukken vatbaar, snel in gedachten en woorden, terstond gereed naar den ontvangen indruk te handelen, maar daardoor ook zeer voorbarig, door overijling in vele verkeerdheden vallende, en menigmaal in tweestrijd met zich zeiven. Wat zijne overige hoedanigheden betreft: hij was zeer weetgierig , opregt en voor het plegen van bedrog onvatbaar , de waarheid en het goede beminnende, dan ook wel eens heftig in zijne uitlatingen, wanneer hy zag, wat tegen zgne denkbeelden van de waarheid en het goede streed, in zijne opgewondenheid stout, en vermeten niet alleen in het beloven, maar ook in het ondernemen , doch niet geschikt om te volharden , en bij het ontmoeten van ongedachte hinderpalen en gevaren ligt vervaard. Hoewel hij de godsdienstige vooroordeelen, waarin hij opgevoed was, niet hardnekkig verdedigde, vloeiden deze echter aanhoudend op zijne denkwijze in, en kleefde hij ze te zeer met zijn gevoel aan, dan dat hij er gemakkelijk van kon genezen worden. Daarentegen was er geene enkele booze neiging, die hem beheerschte. En zóó bestond hij, dat, wanneer hij de kwade zijde van zijn temperament, hetwelk hem echter moeijelijk vallen moest, zou geleerd hebben in bedwang te nemen en te besturen, hij een held der deugd, groot en standvastig in het goede worden zou. Reeds de eerste ontmoeting tusschen den Heer en hem is merkwaardig , omdat daaruit blijkt, hoe deze hem van stonden aan geheel doorgrondde. Met een diep doordringenden blik hem beschouwende, sprak Hij hem dadelijk derwijze aan, dat Hij den grootsten indruk