basalt, basilisk, batist, biljart, chirurg, chloroform, conform, consult, contrast, damast, dialect, dividend, docent, ellips, enorm., gymnasiast, hyacint, insect, instinct, insult, katafalk , labyrint, manuscript, obelisk, orthodox, propoost, smaragd, suppoost, talent, trawant, tumult, viaduct.

Opmerkingen, a. Over asbest, dsphalt, élefant, impost, intellect , interest, luitenant, uniform, tulband en de woorden op arrf of aard zie men de Algemeene opmerkingen.

b. Uniform heet als bijvoeglijk naamwoord uniform.

c. Bombast en comfort zijn aan het Engelsch ontleend en hebben den hoofdtoon op de eerste syllabe.

d. Hêrold is van Germaanschen oorsprong; zijn nevenvorm heraut heeft het Fransche accent gekregen.

e. Jakhals is eene volksetymologie voor schakdl met verschoven hoofdtoon.

f. Climax , codex, eland, feniks , index en lariks hebben den hoofdtoon op de eerste syllabe.

X. Woorden, welker laatste lettergreep twee of meer klinkers bevat, hebben hun hoofdtoon op de laatste lettergreep.

Aa. Abberdaan, admiraal, agaat, alluviaal, democraat, Europeaan , garnaal, huzaar, kameraad, karavaan , kaviaar, klimaat, mangaan, oceaan, octaaf, pilaar, sigaar, soldaat, sublimaat, topaas.

Opmerking. Over altaar en de woorden op aard zie men de Algemeene opmerkingen.

Aai. Kabaai, klamaai{en), pagaai, papegaai, essaai, lawaai.

Ee. Camee, compleet, diadeem , draineerden), filomeel, gareel, heterogeen , hypotheek , kandeel, krakeelden), Portugees, probleem , profeet, sadducee, strateeg , tafereel.

Opmerking. Dominee heeft den hoofdtoon op de eerste syllabe.

Ie. Akoniet, commies, debiet, hermiet, klavier, limiet, lumier(en), muskiet, paedagogiek , papier, subtiel, stramien, tuniek, unaniem, valies, vomitief.

Opmerkingen, a. Sanskrit heeft den hoofdtoon op de laatste lettergreep; de spelling ware daarom beter sanskriet.

b. Emier, gambiet, kalief, vampier hebben den hoofdtoon op de eerste; vandaar dat zij dikwijls met i geschreven worden: emir enz.

c. Over de woorden op ie en de wetenschappelijke termen op