nemen; de verkooper zal u wel voorgespiegeld hebben dat ge dezen keer stellig iets winnen zult.

De drie woorden wijzen er op, dat iemand door een ander er toe gebracht wordt zijne eigen meening te wijzigen of zijne handelingen in overeenstemming te brengen met de zienswijze van dien ander.

Overtuigen is door logische redeneering, door het aanvoeren van deugdelijke bewijzen iemand dwingen zijne eigen meening, die meestal bestaat in het niet gelooven aan zekere waarheid, te laten varen. Overreden wil zeggen, niet zoozeer door bondige dan wel door wegsleepende redeneering iemand er toe brengen, overeenkomstig onze wenschen te handelen, Is overtuiging tot 't verstand gericht, overreding werkt op 't gevoel.

Bepraten door praten, door aanlokkelijke voorstellen iemand bewegen onze inzichten te volgen.

4. IJdel. verwaand en trotsch.

Gij kunt er trotsch op zijn, zulk werk geleverd te hebben. Hulp van anderen heb ik niet noodig, luidde het irotsche antwoord van den bedreigde, die zijn eigen kracht overschatte, Gelijk bij alle ij dele menschen, hingen ook bij den heer Kegge de levensgroote portretten van den heer en de vrouw des huizes aan den wand der kamer. Hoe verwaand van u, te meenen, dat gij de eenige in deze plaats zoudt zijn, die in dezen goeden raad kan geven.

Deze woorden worden alle drie gebruikt met betrekking tot personen, die een grooten dunk van zich zelf, een meer dan gepast gevoel van eigenwaarde hebben.

Trotsch wordt zoowel in goeden als in kwaden zin gebezigd; in gunstigen zin wijst het op een betamelijk gevoel van eigenwaarde, in ongunstigen zin op dwaze zelfverblinding De verwaande heeft een veel te grooten dunk van eigen kunde en eigen voortreffelijkheid, hij meent alles beter te weten en te kunnen dan anderen. De ijdele wordt gaarne bewonderd, geprezen en gevleid.