kunnen aanzien. Dan zou er meer hoop hebben bestaan, dat hetgeen men «de SpaanschPruissische intrigue" noemt, in de geboorte gesmoord zou zijn, dan thans , nu men gevaar loopt dat de Pruissische natie, die anders weinig met de candidatuur zou hebben opgehad, door de openlijke en bedekte bedreigingen van de officieuse bladen en van de officiële organen dor Pransche Regering er welligt toe gebragt zal worden, om voor de plannen van graaf Bismarck partij te kiezen; terwijl de Spaansche natie, van hare zijde, er door diezelfde dreigende taal en houding misschien toe zal komen om tot koning aan te nemen een candidaat, van wien zij anders waarschijnlijk niets zou hebben willen weten.

De heer J. Lemoinne wijdt in de Débats een opzettelijk betoog aan de nieuwe candidatuur

voor den öpaanschen troon en aan de opschudding, welke zij in Frankrijk verwekt heeft. Hij meent, dat voor die opschudding geen de minste grond bestaat, en bestrijdt vooral het beweren van sommige Fransche organen, dat koning Wilhelm en zijn minister Bismarck van het ontwerp zwanger zouden gaan om eene Pruissische editie van de universele Monarchie van Karei V tot stand te brengen. Graaf v. Bismarck is, volgens den heer Lemoinne, te verstandig èn om naar zoo iets te streven, èn om te gelooven, dat daartoe de installatie van een Pruissisehen Prins op den troon van den H. Ferdinant een afdoende stap zou zijn. De liberale publicist kan dan ook nifit gelooven, zegt hij, dat de heer v. Bismarck het initatief in deze

zaak zou genomen hebben, en kan hoogstens

aannemen, dat koning Wilhelm het aan een

Jrrins van zijn huis gedane aanbod niet zon

der welgevallen aanziet. »Wij bekennen, (zegt

de heer Lemoinne), dat, toen wij den naam

van den Duitschen Prins weder hoorden noemen,

wij meer dachten aan den indruk, welken die

naam in Spanje zou teweeg brengen dan aan dien, welken hij in Frankrijk zou verwekken, en wij vroegen ons af, of deze nieuwe candi¬

daat, die veel naauwer met onze dynastie dan met de Pruissische verwant is, niet als een Napoleontische beschermeling zou worden be¬

schouwd." De schrijver zegt voorts, dat het zeer onhandig zou zijn, Sadowa te Madrid te gaan zoeken, en dat men zijne grieven behoort

te bewaren totdat zich eene betere reden ot een beter voorwendsel tot herstel daarvan opdoet.

Indien kalmte en gematigdheid, zegt de Daily News, een der voornaamste Engelsche bladen, teekenen zijn van eene goede zaak, dan behoeven wij slechts te vergelijken den toon van de meest gezaghebbende Pruissische bladen met dien van de half-officiüele pers in Frankrijk, om te beslisssen aan welke zijde op dit oogenblik geregtigheid is. Terwijl de organen van den heer Ollivier en van het Fransche hof tot hun volkomen genoegen leven maken en uitdagen, vraagt de Pruisische pers rustig wat toch al dit léven beduidt, en berispt met zachtheid den Franschen minister van buitenlandsche zaken van wege zijne taal jegens eene bevriende mogendheid en onderzoekt beleefdelijk, wat regt Pruissen heeft om tusschen beide te komen tusschen de Spaansche regering en de Spaansche natie in het kiezen van een candidaat voor een ledigen troon. Zoo weinig waren de onderhandelingen met prins Leopold een geheim, dat zij reeds eene maand geleden besproken werden in het Journal des Be'bats door den heer Lemoinne, die Spanje zeer wel kent en toen in Madrid

was. Indien dus Frankrijk een oorlog met Pruissen begint, zal het zeer zeker niet zijn voor de zeer deugdelijke reden, dat zijne gezanten te Berlijn en te Madrid niets wisten van onderhandelingen , die reeds voor eene maand in een Parijsch dagblad werden medegedeeld. Uit de circulaire, die door het Pruissisch ministerie van buitenlandsche zaken aan de leden van den Noorddaitschen Bond werd gerigt, blijkt dat de houding der Pruissische regering geheel onzijdig is. Zij erkent het regt van Spanje om zijnen eigenen vorst te kiezen en wil zich in deze zaak volstrekt niet mengen. Maar na de taal door den heer Ollivier en den hertog de Grammont gebezigd is de Pruissische regering buiten staat de vertrouwelijke en vriendelijke toelichtingen te geven, waartoe het anderzins bereid was. Heeft men deze uitkomst te Parijs voorzien ?

Er bestaat te veel reden om te gelooven dat wat de Fransche regering wezenlijk wenscht

is, niet dat de oorzaak van den strijd worde weggenomen, maar dat indien deze mocijelijkheid uit den weg is geruimd, eene andere en grootere in de plaats zal komen. Het Fransche hof zoekt naar eene gelegenheid om een twist met de overwinnaars van Sadowa te beginnen, en den heer Ollivier die niets is wanneer hij niet een renegaat is; die eenmaal een ijverig apostel van internationalen vrede en broederschap was, en nu een even ijverig voorstander van den oorlog als de keizerin Eugenie, wil den graaf Bismarck het pistool op de borst zetten en hem noodzaken, om of eene vijandige uitdaging aan te nemen öf eene openbare vernedering te ondergaan. Oorlog wordt noodzakelijk, omdat de keizer gevoelt dat zijn persoonlijk over-

wigt aan het tanen is, en omdat de keizerin spijt gevoelt tegenover de tegenwoordige leiders in haar geboorteland, en zij hoopt dat een oorlog haren beschermeling Alfonso op den Spaanschen troon zal plaatsen, en wederom in Frankrijk het militair despotisme zal bevestigen. Dit is de algemeene indruk in Parijs, en indien dit eene vergissing is, dan behoort het onmiddelijk tegengesproken te worden; en indien het waar is, dan is het goed dat men elders weet wat de Europesche beschaving te wachten heeft van de gewetensneiging en opregtheid van den heer Ollivier en van de wijsheid en discretie van den heer de Grammont.

Nadat Daily News herinnerd heeft den weinig voldoenden toestand van Napoleons gezondheid, z\jne onbedrevenheid als krijgsman en den thans zeer bevredigenden en innig verbonden toestand van Duitschland, gaat het blad aldus voort: Indien een duizendjarig rijk van vrede nog een droom is, dan is de beschaving althans zoover doorgedrongen, dat geene magt het vasteland in een oorlog wikkelen kan zonder een eenigzins billijk voorwendsel.

»Gevoeligheden" zijn slechts een klank, om het pleidooi van den roover te bedekken, wanneer noch de eer noch de veiligheid eener natie op het spel staat. Zal de keizerlijke regering durven zeggen, dat de eer of veiligheid bedreigd is, omdat de provisionele Spaansche regering een koning in Dusseldorf heeft gevonden, en de koninklijke Pruissische familie en het Berlijnsche kabinet niet tusschen beide willen komen tusschen het Spaansche parlement en volk in een

candidaat naar hunne vrije keuze? Laat de Fransche regering den boozen moed hebben zich te beklagen dat het Duitsche lam de wateren van den Rijn troebel gemaakt heeft, zoodat de Fransche wolf niet daarin zijnen dorst lesschen kan, en dan zal geheel Europa weten, hoe het 't woedend antwoord van den heer Grammont over den troon van Karei den Vijfden en het evenwigt van Europa moet uitleggen. Maar wij moeten eene betere en andere regtvaardiging van een aanval op een naburigen staat hebben dan de vergrooting van Pruissen of Duitschland, de langzamerhand vooruitgaande eenheid van Duitschland, graaf Bismarcks onverschilligheid jegens al de nationale belangen, of wel ook de noodzakelijkheid die er bestaat om de Mexicaansche smet van de vaandels van het tweede keizerrijk af te wasschen, en de Chassepöts iets anders te latert doen dan wat zij te Montana heb-

1 • i T?n 1 •

uen veriigt. iYLKe aag, cue gewonnen wordt voor kalm overleg, zal het denkend gedeelte der Fransche natie minder gewillig maken de zondebok te zijn van de dwaasheden eener regering, die in den mond van den minister van justitie haar eigen keizer behandelt als eene veroverde natie (dit zinspeelt op de uitdrukking van Ollivier , die na het plebiscit van de door den keizer over de minderheid behaalde overwinning van een Fransch Sadowa sprak) en door hooghartigheid en wispelturigheid dankbaarheid in bitterheid en vriendschap in wantrouwen verandert."

Uit de verklaringen, door graaf Granville, Engelands nieuwen Minister van Buitenlandsche

Zaken, afgelegd, blijkt dat hij geenszins de heftige taal, die in regerings- en vooral in hof¬

kringen te Parijs gevoerd wordt, goedkeurt, en dat hij zeer natuurlijk zich niet partij stelt, maar met andere mogendheden alles beproeven zal om den vrede te bewaren.

De landdagverkiezingen in Oostenrijk zijn, wat Boheme betreft, waar alleen de openstaande plaatsen moesten vervuld worden, ongunstig voor de regering uitgevallen; in 50 districten is dit het geval; velen werden zelfs met algemeene stemmen verkozen. In Dalmatië zijn

ae verkiezingen, met uitzondering van Regusa en Zosina, eveneens in nationalen zin uitgevallen.

Men beweert, dat het ministerie onderhandelingen geopend heeft met de clericaal-feudale partij en al wordt dit nog niet uitdrukkelijk bevestigd, toch is het zeker dat de Ministers een in 't oog loopend vriendelijke houding tegenover de clericalen aannemen. En men kan er zeker van zijn, de clericalen zullen hunne eischen hoog stellen en de regering zal, zoo zij hen winnen wil, een duren prijs moeten betalen.

In de Italiaansche bladen worden zeer uitvoerige berigten over de ongesteldheid van den paus medegedeeld. Reeds den 24 der vorige maand zou hij zich voor het eerst ongesteld hebben gevoeld, en tegen den raad van ziinen dok¬

ter de mis hebben bediend in de St. Pieterskerk. Thuis gekomen, zou de Paus zich onmiddellijk te bed hebben begeven met de woorden: »Ik kom hier niet meer van op."

Dit berigt wordt ook medegedeeld door de in den regel wel ingelichte Triester Zeitung; nogtans moet men het met voorzigtigheid opnemen. De Italiaansche bladen beweren, dat de ziekte van den paus opzettelijk wordt stil gehouden, en wel niet bekend zal worden vóórdat Pius IX dood en een nieuwe paus verkozen is.

Het kan zijn, dat men in Rome gevoelt tot eiken prijs de aanneming van het dogma der onfeilbaarheid te moeten doorzetten, en daarom ook de ziekte van den paus verzwijgt; voor ons is dit van minder belang, want wij strijden niet tegen den persoon van Pius IX, maar tegen het beginsel dat hij vertegenwoordigt; en de Jezuiten, die besloten hebben dit dogma der onfeilbaarheid te doen afkondigen, zullen, bijna schreef ik, moeten zegevieren, opdat de mate der boosheid vol worde. C. S.

die wijs van mededeeling niet vol te houden. Door telkens hetzelfde weer te vertellen, gaat de frischheid van het verhaal af. De herinneringen verliezen heur vaste omtrekken, en onwillekeurig geeft men zijn indrukken minder juist terug.

Ze te stereotypeeren was daartoe het eenig redmiddel. Dat greep hij aan. Los weg, gelijk ze in zijn geheugen zich verdrongen, schreef hij ter neer wat hij zag en hoorde, en voegde voor den minst-ontwikkelden lezer er hier en daar een geschiedkundige opmerking bij.

Juist in dien lagen opstal nu, ligt de verdienste van het boekje. Het vermoeit niet, het

veronderstelt geen kennis van geschiedenis of aardrijkskunde, het is in lossen journaal-stijl, zonder afronding der volzinnen zelfs geschreven. Het is geschreven zoo als men praat.

Daardoor valt het onder ieders bereik, en zal menigeen, die zich aan zwaarder lectuur niet wagen dorst, althans eenigermate met het groote Oosten bekend maken.

Een meer wetenschappelijk werk zou slechts honderden lezers van hooger stand gevonden hebben. Dit boekske zal zijn duizenden vinden in de lagere sfeeren der maatschappij, en juist bij hen alleen kon sprake zijn: van een vestigen hunner aandacht op een vraagstuk, dat de opmerkzaamheid der hoogere standen van zelf in spanning houdt.

Aanvaardt het publiek die signatuur van het werkje, — en de kleine omvang, de vluchtige opzetting, de vorm der uitgave, de platen en kaarten, alles noopt hiertoe —, dan aarzelen we geen oogenblik, om de lezers, voor wie het

bestemd is, ten zeerste tot lezen te dringen;

en Ds. Westrik dank te zeggen voor het brengen op de markt van een genre, dat tot schade van ons volk er nog al te zeer ontbreekt.

De uitvoering is , zoo als men die van de Hoogh en Co. gewend is. K.

Liefdegaven.

NEDERL. VEREEN. VOOR ISRAËL. Afd. Amsterdam.

Hulp vereeniging Hierosolyma Capta, en het blaadje de Ladder Jakohs, voor Suriname:

Ontvangen door Ds. L. J. van Rhijn van N. N. op het Zendingsfeest te Heilo, door vriendelijke bezorging van den Heer H. Ilöveker, ƒ10.—. Van Dirk Mars te Haarlem, ƒ 1.—. Door L. G. Verburg ƒ2.—. Waarvoor hartelijk dank wordt gezegd.

Amrterdam, Namens het Bestuur,

14 Julij 1870. J. H. Stoové.

NEDERL. GEREF. ZENDING-VEREENIGING,

Afd. Heidenpenning.

Onder hartelijke dankbetuiging ontvangen van Mevrouw S. J. C. Huyghens Backer, geb. Roëll te Bloemendaal ƒ 15.60 ; van Mej. E. J. Hovy, te 's Hage ƒ2.50. Door den Heer F. C. Wijle, uit de Bus van de Kinderen der Christelijke Armenschool, ƒ 57.99.

Amsterdam, M. c. St00VÉ-Le blanc.

14 Julij 1870. Penningmeesteretse Afd. Heidenp.

Voor de Noodlijdenden in Palestina: van S. D. te Noordwijk ƒ2,50; de ƒ10.—. van de onderlinge bijeenkomst in Leijden, is wel ontvangen; van de Zondagschool te Zetten ƒ 5.66. Van D. B. ƒ 4,95, voor bijzonder noodlijdenden alhier. Met hartelijke dankbetuiging en vriendelijke aanbeveling.

Amsterdam , A. A. BeRGBNDAHL.

14 Julij 1870.

BRAND TE BODEGRAVEN. Gal. VI: 2.

Onder hartelijke dankbetuiging ontvangen voor den niet verzekerden Christen huisvader uit den fatsoenlijken stand, die daardoor alles verloor, zie Heraut 23 Junij 1.1. Postmerk Rotterdam. Van B. Ps. CXXVIII: lb. ƒ10; van v. O. Lucas XII: 6, 7 een Coupon ƒ2.476; van W. B. ƒ2.50.

Amst. 14 Julij 1870. Wordt verder Gal. VI: 10 in liefde aanbevolen, door

J. H. Stoove.

VOOR DE NOODLIJDENDEN TE JERUZALEM. Onder hartelijke dankbetuiging ontvangen van eenige Christenen te Franeker door Ds. H. Mï-lcomesius aldaar ƒ 36.50.

Amst. 14 Julij 1870. J, H. Stoove.

Met dankzegging ontvangen door Ds. L. J. van Rhijn te Wassenaar, als deel eener gift van N. N. op het Zendingsfeest te Heilo: Voor de Doopsgezinde Zendingsvereeniging ƒ 25.— ; Voor de Gereformeerde Zendingsvereeniging ƒ 10.— ; voor de Nederlandsche Vereeniging voor Israël ƒ10.— ; voor het Java-Comité ƒ 10. Totaal ƒ 55.—.

P. VAN DER GOOT, Pz.

ADVERTENTIËIM.

3 Vijf en twintigjarige Echtvereeniging 6

3 van onze geliefde Ouders g

i H. HANA 3

5 (479) en ,

f G. WIJN VELD.

a 17 Julif 1~870 Hunne dankbare Kinderen. |

Bij de Christelijke Schoo! te Nijverdal, Prov. Overijssel, wordt verlangd tegen 1 October e.k. of vroeger, een

HULP-ONDERWIJZER

die Christen is. Aanbiedingen worden franco ingewacht bij H. WORMSER, aldaar, (481)

Christelijke School.

Een gehuwd Hoofdonderwijzer, van positieve beginselen , volledig toegelaten voor de Fransche Taal, die in den laatsten tijd verscheidene beroepingen naar Christelijke Scholen gehad heeft, welke hij toen niet heeft kunnen aannemen, wenscht nu aan het hoofd eener dergelijke School geplaatst te worden. Belanghebbenden wenden zich met franco Brieven tot den WelEerw. Zeer Gel. Heer P. DEETMAN, Predikant te Bennekom, bij Wageningen, die zich bereid heeft verklaard omtrent dien Onderwijzer en zijn gezin nadere inlichtingen te geven. (474)

In een Christelijk gezin te 's Hage wordt tegen Augustus gevraagd: een

KEUKENMEID,

P. G., en niet beneden de 30 jaar oud. Van goede getuigschriften voorzien, kan men zich adresseren met franco brieven bij den Boekhandelaar J. VAN GOLVERDINGE, te 's Hage, onder letter G. (473)

Men verlangt met Augustus eene

DIENSTBODE

van middelbaren leeftijd en goede getuigen voorzien, goed kunnende Koken en Huiswerk verrigten, alsmede een

KINDERMEISJE,

omstreeks 16 jaren. Adres met franco brieven bij den Boekhandelaar D. BOLLE, letter R. te Rotterdam, (476)

Heden uitgekomen bij den | Boekhandelaar en auctionnair P. BEIJER, te Groningen.

CATALOGUS

van Godgeleerde boeten met prijzen,

4de deel bevattende 3684 nommers.

Voor boekenliefhebbers op franco aanvrage gratis te bekomen. (471)

Zeer aan te bevelen voor BIBLIOTHEEKHOUDERS, LEESGEZELSCHAPPEN, LEERAARS, THEOLOGISCHE STUDENTEN enz

Boekbeschouwing,

J. Westrik, Konstantinopel, Smyrna, het Suez-Kanaal, Jeruzalem. Amsterdam. H. de Hoogh en Co. 1870.

Zeer uiteenloopend is het oordeel dat over dit nette boekske geveld wordt. Terwijl toch de N. Rott. Cour. en anderen het reeds vooruit als voor de rechtbank der kritiek gevallen beschouwen , vindt het bij de kleinere pers niet dan toejuiching en applaus. Ongetwijfeld hangt dit af van het standpunt, waarop men zich bij de beoordeeling plaatst.

Wat wil dit boekske zijn? Een reisbeschrijving van het Oosten in vol kostuum ? Een wetenschappelijk journaal, dat een plaats eischt naast de standaard werken van het vak? Treedt het op met de pretentie, van nieuw licht te verspreiden over de ingewikkelde kwestiën die bij de plaatsbeschrijving van het Heilige land te berde komen?

Ware dit zoo, we zouden met de N. Rott. Cour. naar woorden zoeken, om het onvoldoende van dit geschrift naar vorm en inhoud te hekelen.

Maar dit is zoo niet. Van die hooge gedachten geen zweem. Minder pretentieus kwam zelden een boekske de wereld in. Het zoekt niet naar de hooge dingen, en mag daarom niet naar den maatstaf der »hooge" dingen beoordeeld worden.

En maakt het op den weidschen titel van » reisbeschrijving" of »plaatsbeschrijving" geen aanspraak, wil het niet meer zijn dan het is: Eeii reeks van vluchtige opteekeningen, van wat men bij het doorstoomen en doorsnijden van een vijftal landen zag, dan bestaat er voor de toejuiching der kleinere bladen ongetwijfeld goede grond,

Ds. Westrik heeft de attentie op de Levant willen vestigen, uit commercieel en religieus oogpunt. Met een koopman als reisgezel, en zelf predikant, kon aan dezen dubbelen karakteitrek voldaan worden. Uiterst vluchtig was het bezoek aan land en stad gebracht. Bij een doorvliegen van Turkije, KI. Azië, Palestina en Egypte in 60 dagen ontbreekt voor detailopneming de tijd. Men deed echter wat men kon. Men woekerde met zijn uren, en door commercieele betrekkingen geraakte men zonder veel tijdverlies met de bevolking in betrekking, en zag men zich zonder veel weigerens den toegang tot de merkwaardigheden des lands geopend.

Thuis gekomen, zag Ds. Westrik zijn aanteekeningen nog eens door, en stoffeerde ze met zijn nog versche herinneringen. Waarom dat alles verloren? Bespeurde hij dan niet in zijn ontmoetingen, hoe men tot luisteren gereed was, als men van zijn reizen maar hoorde? Toch was

Kerk.

Nederlandsche Hervormde kerk. BEROEPEN. Te Huiten: P. Deetman, te Bennekom. — Te den Bommel: C. H. ten Harmsen van der Beek, te Reitsum. — Te Zaamslag: M. Reyerkerk, te Graft. — Te Kollem: C. J. Hulsman, te Broek op Langendijk. — Te Mam: N. A. van Wijk, te Wijk aan zee. — Te Warder -. J. van Loon, te Leksmond. — Te Marken: H. Ebbinge, hulpprediker te Hellendoorn. — Te Vrouwepolder: W. A. van Beusekom. te Vinkeveen. — Te Pingjum: A. H. van Dam, te Makkinga. — Te Ooslertoolde: J. H. Guldenarm, te Oosthem. — Te Bergambacht: A. F. Simons, te Giessen. •— Te Waddingsveen: M. van Regteren Altena, te Nigtevecht. — Te Zwammerdam: J. van Doèsburgh, te Zuidzijpe.

AANGENOMEN. Te Losdorp.- DoorS.Kalma, cand.

BEDANKT. Te Valburg: Door Th. H. Nahuys, te Zeist. — Te Hantum: Door S. H. J. de Wolff, te Dalfsen. — Te Nieuwerkerk aan den Ussel: Door D. N. Eerdmans, te Genemuiden. — Te Zevenhoven en te Hoornaar'. Door A. F. Simons, Te Giessen.

Emeritus: C. Speelman, aan de Bilt EERVOL ONTSLAGEN OP VERZOEK: H. van Strien, te Op- en Neder Andel.

OVERLEDEN. D. J. D. de Vos, te Bruinisse.

Christelijk Gereformeerde Kerk. BEROEPEN. Te Meliskerke: W. Kaptein,te Leerdam. — Te Haren: S. Veenstra, te Sauwerd. _____

Correspondentie.

H. H. Inzenders van artikelen voor dit blad worden beleefdelijk verzocht ze franco te zenden.

Op het Zendingsfeest te Heilo is GEVONDEN eene Porte-monnaie met eenig geld.'De eigenaar hebbê met duidelijke bewijzen van eigendom, zich ter teruebekoming met franco aanvrage te melden bij 3e uitgevers dezes, of bij L. J. VAN RHIJN te Wassenaar.

s c ii o t NtTiïlTzï^^

GODSDIENST-OEFENING

Zondag 17 Julij.

Voormiddag ten 10 en 's Avonds ten 6 ure: Voorganger: de Heer J- SCHLITT, Zendeling onder Israël.

Vrijdag 22 Julij.

's Avonds ten 8 ure:

Vergadering met Mans- en Vrouwenleden en de leden van Hierosolyma Capta der Nederl. Vereeniging voor Israël

Prijsvermindering.

De Kerk des Heeren,

Overeenkomstig het woord van God. door D. MOLENAAR,

in leven Hervormd Leeraar te 's Gravenhage. Drie zware Deelen in gr. 8". 1419 bladz.

Prijs ƒ 12,20 voor f 3,60. Verkrijgbaar bij den Boekhandelaar D. BOLLE te Rotterdam, en verder alom. Brieven en geld franco. (477)

HOSANNA.

60 Liederen voor drie- en vierstemmig Mannenkoor, ten dienste van JongeliiigsVereenigingen en Christelijke Zang-gezelschappen.

Met goedkeuring van het Nederlandsch Jongelings-Verbond, bewerkt en verzameld door

S. II. HU \ É,

Organist der Waalsche Herv. Gemeente te Zlooll&.

Wordt gevraagd in eene op te rigten Christelijke IJewaarsehool,

EENE JUFVROUW,

»die zich in Jezus behouden weet" tot HOOFDONDERWIJZERES. Salaris ƒ 400.

Reflecterenden vervoegen zich met franco brieven aan den heer C. BREET Azn. , Wiik O. N„. 79 Helder. (478)

Ouders of Voogden, die een jong meisje zouden willen plaatsen in een fatsoenlijk gezin, tot

aanleering van huishoudelijke bezigheden,

met eene tegemoetkoming van ongeveery 200. ,

vervoegen zich met franco brieven onder No. 1870 bij de Uitgevers dezes. (482)

Bij den Ondergeteekende is dankbaar ontvangen voor de Scholen en den Evangeliearbeid van Mevrouw JOHNSON, geb. VAN MEDENBACH WAKKER, te Swatow in China, een muntbiljet van ƒ 10 van M. te Zeist; een dito van ƒ 10 van V. G. te Zeist, en een dito van ƒ 10 van C. M. te Utrecht.

Wordende Zendingsvrienden en Vereenigingen, die de goedheid hebben daaraan jaarlijks iets bij te dragen, beleefdelijk verzocht zulks bij hem te bezorgen.

Rotterdam, W. G. HERKLOTS

11 Julij 1870. (472) Boompjes N°. '62!

Dit Zangboek wordt uitgegeven in 6 & 7 afleveringen, albumformaat; — elke aflevering bevat 16 pagina's druks en kost bij inteekening slechts ƒ 0.20.

Reeds zijn de vier eerste afleveringen verschenen, waarvan de inhoud is:

BRAND TE BODEGRAVER.

De Ondergeteekende meldt onder dankbetuiging voor de reeds ontvangene giften, dat de gelden aan de Commissie overgemaakt, door den Thesaurier in onderscheidene couranten worden verantwoord; vervolgens, dat behalve de vroeger reeds opgenoemde Heeren ook Ds. J. H. GIIAVENSTEIN te Serooskerke (Walcheren) en Ds. H. VAN BROEKHUIZEN te Wissekerke (N. Beveland) zich bereid hebben verklaard gelden te ontvangen.

Is het besluit om geene algemeene collecte te doen plaats hebben, aileeil in de provincie Z.-Holland, met niet minder ernst worden in bescheidenheid en liefde uwe giften gevraagd.

Bodegraven, W. MENSE,

27 Juni 1870. (475) Predikant.

WEKELIJKSCHE

VOLKSLEERREDENEN,

van Ned. Hervormde Predikanten die als het eenige fondament ter zaligheid prediken: Jezus Christus en dien gekruisigd.

Vijf Cents per Leerrede.

De Prospectus en proefaflevering van den vijfden jaargang, met Naamlijst van 62 HH. Medewerkers zijn verkrijgbaar in alle Boekwinkels en bij den Uitgever J. A. Mulder te Delft.

(480)

No.

1. Bede om Genade,

2. Christelijk Leven.

3. Koor.

4. Ontferming.

Y T P

5. Lof van des Heeren wegen.

6. Geestelijke Strijd.

7. Jezus, help strijden!

8. Pleit voor mij.

9. Zoo als ik ben.

10. O Heer! ontferm U over mij!

11. Blik op Jezus.

12. De naam Jezus.

13. Met Jezus.

14. Liefde en wederliefde.

15. De dienst van Jezus.

16. Reislied.

17. Een zondaar gered.

18. Uit de diepte.

19. Des Christens zalig lot.

20. Bede.

21. Dankbaarheid.

22. Alles wel.

23. Heimwee.

N°.

24. Verlangen,

25. 's Morgens.

26. Avondzang.

27. Zondag.

28. Kerstlied.

29. Engelenzang.

30. Gezang 114.

31. Nieuwjaar.

32. Paaschlied.

33. Op Hemelvaartsdag

34. Aan den Heiligen Geest.

35. Een nieuw Wilhelmuslied.

36. Oranje boven!

37. Op 's Konings verjaardag.

38. Het Vaderland.

39. Welkom!

40. Het zaad des Woords.

41. Verbondslied.

42. Eendragt maakt magt.

43. Broederlijke Liefde.

44. Zomerlied.

45. Onze Leus.

Ter verspreiding op de Kermissen.

DE 0ND00DBARE MAN.

Geen fabel.

Prijs lVa Ct.; 25 Ex. / 0,30; 100 Ex. ƒ 1. Uitgegeven bij H. DE HOOGH en Co., te Amsterdam.

Bij H. DE HOOGH & C°. te Amsterdam is uitgegeven:

BEKNOPT OVJERZIGT

VAN DE

Geschiedenis der Amsterdainsche Fondsen markt in 186».

EENE HANDLEIDING VOOR GELDBELEGGING*1 . 1870, Doou W, v. O. B. Met eene berekening van het bedra<* bij aankoop, en van de rente en aflossing der meeste aan de Beurs te Amsterdam verhandeld wordende rentegevende fondsen . . . . / o 60

Het Nieuwe Liederkransje.

bevattende 24 tweestemmige Zangstukjes,

uitgegeven door MARTIJN SIEVEK1NG. Prijs 15 Cents.

Inhoud,

N».

1. Alles met God.

2. Schipperslied.

3. Zingen.

4. Zomeravond.

5. Wenschen.

6. Zondagslied in den Zomer, buiten.

7. In de Meimaand.

8. Goede Voornemens.

9. Morgenstond.

10. Het Avondklokje.

11. De Maan.

12. Mijn Bootje.

N°.

13. Reislied.

14. Mjjn hart, wat wilt gij meer?

15. Tevredenheid.

16. God hoort.

17. Zomerlied.

18. Lente.

19. Spelevaren.

20. De Schutsengel.

21. Jeruzalem.

22. Vertrouwen.

23. Aan den Koning.

24. Aan het Vaderland.

Bij H. DE HOOGH & C°., te Amsterdam, is van de pers gekomen:

Xonstantinopel, Smyrna, het Suez-kanaal en Jerusalem.

REISHERINNERINGEN DOOR J. WESTRIK, LAATST PRED, TE DRIEBERGEN.

OPGEDRAGEN AAN Z. K. H. PRINS HENDRIK DER NEDERLANDEN.

14 vel druks in Postformaat, voorzien van 6 platen in kleurendruk, alsmede het nortret de Lesseps en een kaartje van het Suez-Kanaal. p •• e , QA

Prijs ƒ 1.90

De strekking van dit boek bepaalt zich in hoofdzaak tot het schetsen van:

en maatschappelijken toestand van het Turksche rgk, de zeden en gewoonten zijner

2. De uitbreiding onzer nationale handelsbelangen in de Levant.

3. De gevolgen der opening van het Suez-kanaal, ten einde ook Nederland, dat in vroegere eeiiwpn

door zeevaart en handel zich een grooten naam verworven had, den hedendaagschen vreaekimn tusschen de zeevarende natiën der wereld met langer lijdelijk aanzien, maar met de versnelde schapsmiddelen van onzen tijd manmoedig en ten spoedigste op dit centraal-punt aanvaarden mo<re , Met het oog op de Levant heeft dit werk meer een stoffelijk, en met het oog op Palestina meer e°en geestelijk doel. De eventuëele geldelijke voordeelen, die de uitgave van dit werk zal leveren, zijn bestemd voor het Diakonessengesticht TAL1THA-KUMI te Jerusalem. ™u voor

Omtrent de waarde van dit „belangwekkend boek" volgens de Rotterdamsche Courant, lette men verder op de aanbevelingen van het Handelsblad, de Amsterdamsche Courant, het Kerkelijk Weekhlad de Vtrechtschc Courant■ de Zeister Weekbode enz. _ ' ue virecniscne

NederlandMhe Stoomdrukkerij, Nieuwendijk L 76, Amsterdam,