to inform practical people about the results, are taken and eventnally organisatory measuresas welk As a rule it is not necessary to establish these associations with new laboratoria and experimental farms, but they act as a centre of exchange of thoughts and of coórdination; the investigations wanted mostly can be carried out by the laboratoria in existence. The associations are to embrace scientific workers as well as practici from agricultural, industrial and trade circles. They will inspire scientific workers especially the young one’s and at the same time mobilise a great deal of practical brains in the national interest. The more practical people are concerned with the investigation, the better the results will find their way to praxis. In future the separate associations will meet in various dominions of activity and will come to cooperation wherever this is wanted.

Organisatie van de samenwerking van autonome wetenschappelijke instellingen door Prof. Dr. O. DE VRIES. Voordracht, gehouden op den Kweekersdag van den Kweekersbond tijdens de Bste Ned. Landbouwweek op 30 Sept. 1937. Van het onderwerp, dat op dezen Landbouwdag aan de orde is gesteld, namelijk Organisatie, is mij de behandeling te beurt gevallen vaneen speciaal onderdeel, dat men zou kunnen omschrijven als de techniek van het organiseeren van samenwerking, wanneer deze tusschen wetenschappelijke instellingen wenschelijk of noodig wordt. Men zal zich misschien het eerste oogenblik afvragen of samenwerking tusschen wetenschappelijke instellingen wel iets is, dat onderwerp voor een studie of voor een bespreking kan uitmaken; of samenwerking, voor zoover noodig, niet van zelf en zonder veel woorden tot stand komt. De onderlinge samenwerking tusschen de deden vaneen groote handelszaak directie, aankoop, verkoop, plaatselijke vertegenwoordiger, reiziger, rcclameafdccling en wat er meer toe behoort om een groote moderne zaak goed te laten functioneeren moet inde perfectie uitgewerkt en doorgevoerd zijn, zoodat een volkomen instelling bereikt wordt van allen op allen, en alles zonder haperen marcheert, tot voordeel van het geheel. De studie van dergelijke organisatie’s is bezig zich tot een wetenschap te ontwikkelen. Maar hoe verschillend is de basis bij een instituut van vrije wetenschap, waar voorop staat de bevordering en ontplooiing der persoonlijkheid, die onmisbaar is voor het ontstaan en groeien van nieuwe ideeën, en waar er welhaast volkomen vrijheid