niet weer verpand kunnen worden voordat de schuld aan de coöperatie is afgelost. Deze coöperaties, waarvan er enkele in het Indramajoesche voor mangga’s en in het Garoetsche voor djeroek keprok bestaan, hebben ten deele hun vruchten zelf verzonden naar Batavia en aldaar gemarkt. De resultaten er van waren gunstig, doch deze wijze van verkoop houdt vele risico’s in, die de coöperatie liever niet wenscht te dragen, waarom ook verkoop van den oogst aan opkoopers wordt toegestaan.

Dein ’t voorafgaande beschreven handel in ooft is voornamelijk in handen van Inheemschen en in mindere mate in handen van Chmeezen. Echter bestaat er ook nog een export van vruchten, die door Europeesche handelshuizen geschiedt. Inde eerste plaats dient te worden vermeld de export van pisangs uit Banjoewangi naar West-Australië. Het vervoer geschiedt m koelschepen, doch de omvang van dezen export is beperkt en zal ook wel beperkt blijven in verband met de hooge invoerrechten, die geheven worden ter bescherming van de West-Australische bananenindustrië. j\, en moet bij dezen export wil hij goede finantieele resultaten geven steeds hopen op een misoogst in Australië en dat is toch een onaangename gedachte. Verder worden steeds enkele tientallen kratten mangga’s en sawo manilla elk jaar naar Holland gezonden.'Deze export heeft zich echter niet uitgebreid, omdat de Hollandsche markt beperkt is en bovendien de koelkamervracht hoog is. Deze koelkamervracht is daarom zoo duur, omdat de inrichting kostbaar is. De vraag komt nu ook naar voren of deze wijze van transport, die tot nu toe de eenig mogelijke is geweest om vruchten over lange trajecten te vervoeren, niet dooreen goedkocpere kan worden vervangen. Ook met dit punt heeft de Onderafdeeling Tuinbouw zich bezig gehouden, doch uitsluitend als een onderzoek in het laboratorium. Bij dit onderzoek werd uitgegaan van het feit, dat er een omgekeerd verband bestaat tusschen de bewaarbaarheid der vruchten en de intensiteit van hun ademhaling. Het koelen, dat de bewaarbaarheid verlengt, heeft tevens een remming van de ademhaling ten gevolge. Gevraagd werd nu de ademhaling op een andere wijze te remmen. In verband met proeven, die hierover in Engeland werden genomen bij appels en pisangs, werden ook in Batavia door mij proeven genomen met het remmen van de ademhaling der vruchten, door hen te brengen ineen atmosfeer met een hoog percentage aan C02 en met een gering 02 gehalte. Eenige gunstige resultaten werden met pisangs verkregen, d.w.z. dat de bewaarduur (zonder koelen) werd verlengd t.o.v. de contróle-vruchten inde buitenlucht. Door verschillende tot op heden onbekende factoren mislukken zoo nu en dan eenige proeven, zoodat het vraagstuk nog in geenen deele als opgelost kan worden beschouwd. U ziet dus, dat er zoowel op theoretisch als op practisch organisatorisch gebied nog veel mooi werk door de Onderafdeeling Tuinbouw moet worden verricht.