BRAZILIË.

Algemeene opmerkingen. Brazilië is 250 maal zoo groot als Nederland en telt naar schatting 42 millioen zielen. Het strekt zich uit van 50 Noorderbreedte tot33020 Zuiderbreedte. In het Noorden vindt men een groot gebied met een tropisch klimaat en tropische plantengroei, waar de aardappel van geen belang is. De bevolking bestaat voor een groot deel uit negers en afstammelingen van negers en blanken in alle mogelijke kleurschakeeringen. Naar het Zuiden gaande volgt een sub-tropisch gebied met veel regenval en rijken plantengroei, waar eenige aardappelcultuur wordt aangetroffen. In dit gedeelte ligt de hoofdstad Rio de Janeiro (1.7 millioen inwoners),' welke als afnemer van aardappels een belangrijke rol speelt.

Verder naar het Zuiden gaande komt een meer gematigde zone, die naar Hollandsche begrippen nog zeer hooge temperaturen kent, doch waar men reeds groote verschillen krijgt in temperatuur gedurende de verschillende maanden; al naar mate men zuidelijker komt, wordt het verschil tusschen zomer en winter steeds grooter. In deze zone liggen de centra van aardappelcultuur, o.a. inde staten Sao Paulo, Parana en Rio Grande do Sul. Beteekenis der aardappelcultuur. ~ Wanneer men Brazilië in zijn geheel beschouwt, valt het op, dat de aardappel inde voedselvoorziening een onbelangrijke plaats inneemt. Duidelijk komt dit tot uiting inde volgende tabel, welke is gemaakt naar gegevens uiteen Braziliaansche statistiek over het jaar 1935-

1. Rio de Janeiro. (Br.) Hoekje van den Plantentuin.