tnon in Coastal areas, in the contrary gives a slowly changing equilibrium, because relatively few enemies are attracted. Such areas show one late apex in aphid population. Why exactly aphids reproduce slowly in such regions is not fully known. The present method of controlling virus diseases is considered to be slightly primitive. The speaker compares the problem with malaria, which first was combated by chinine only, later by exterminating transmitters. But control on potato with nicotine is economically impossible, because on seedpotatoes every aphid should be killed. Control of Myzus persicae on peaches by spraying with winterwashes is possible if done internationally under legal pressure, but then still the danger of other hibernation media exists. DISCUSSIE. Prof. Ir. C. Broekema: Ik begrijp wel, dat het gevaar voor virusziekten toeneemt. leder jaar staan we weer voor verrassingen, die men wellicht bij zorgvuldige studie had kunnen zien aankomen. Ik zou willen vragen of het inde toekomst denkbaar is, dat bij de keuringen tevens rekening wordt gehouden met de luisbezetting ineen streek. Ir. W. B. L. Verhoeven : Wat denkt de heer H. R. L. overeen algemeene bespuiting met carbolineum ? De heer D. Hille Ris Lambers antwoordt aan Prof. Broekema: Het ligt buiten den kring van het onderzoek te beoordeelen of de keuringsinstanties hiertoe willen overgaan. (De heer Ir. J. Siebinga, secretaris der N. A. Keuringsdienst merkt op, dat inderdaad wel te overwegen is, bij de keuring te velde tevens rekening te houden met het aantal luizen). De spreker antwoordt den heer Ir. Verhoeven: Het lijkt mij van groote beteekenis, dat proeven worden genomen met een algemeene winterbespuiting van perziken. Wil dit effect hebben, dan moet dit dwingend voorgeschreven zijn, terwijl het tevens internationaal moet gebeuren, daar het yliegbereik van de luizen zeer groot is. Tegen de dan nog overblijvende infectie uit kassen is zeker op te treden, mits daar vroeg mee begonnen wordt. Prof. Dr. H. M. Quanjer: Zouden wij ons niet kunnen wenden tot het Dep. v. Defensie om luchtfoto’s te maken ten tijde, dat de perzik bloeit? Prof. Dr. W. K. J. Roepke merkt op betreffende de kwestie van de overwintering van de perzikluis; Myzus persicae overwintert op allerlei cruciferen. Als men nu in het voorjaar die koolplanten aanhoudt, dan komt het mij voor, dat daarop nauwkeurig moet worden gelet. Inde buurt van aardappelvelden zal men geen cruciferen mogen aanhouden. De heer D. Hille Ris Lambers: Een dergelijke maatregel is, voor zoover ik weet, in Schotland aangeraden. Dr. J. G. Oortwijn Botjes: Of de keurmeesters inde toekomst ook rekening zullen houden met het aanwezig zijn van bladluizen, is thans nog niet te zeggen. In eerste instantie zal men daar nog niet op kunnen ingaan.