BEWERKING VAN DEN GROND DOOR STOOMKRACHT.

paarden of ossen (vergelijk het opstel in n°. 9), wanneer deze het werk moeten verrichten, het meeste nadeel veroorzaken, in het bijzonder als de grond tijdens de bewerking nog meer of minder nat is. Het gebruik van stoomkracht ter voortbeweging van rijenzaai- en dibbelmachines in verbinding met rol en egge is zegt hij verder bij het leggen van het suikerbietenzaad nog weinig in practijk gebracht, maar verdiende wel nauwkeurig beproefd te worden. Het trekvee, dat daarvoor nu nog meestal gebezigd wordt, kan dan inden drukken voorjaarstijd bij ander werk met meer voordeel dienst doen, terwijl bovendien het zaaien van alle zomergewassen dan veel spoediger en op het juiste tijdstip kan geschieden. Men heeft ook reeds en met goed gevolg --- beproefd met stoomkracht de bieten te rooien, doch dit schijnt minder doelmatig, omdat tijdens de bieten geoogst moeten worden er volop ander werk, het voorbereiden van de bieten- en andere akkers voor een volgenden oogst, voor de stoomwerktuigen te verrichten valt. Wij moeten thans nog vluchtig onze aandacht vestigen op de diensten die de stoom bij het ontginnen van woeste gronden bewijzen kan. Inden vorigen jaargang van dit Maandblad is reeds eene beschrijving gegeven van de wonderen, die de Hertog van Sutherland daarmede tot stand bracht, op zijne uitgestrekte bezittingen groot 471 000 hektaren, voor een groot gedeelte woeste en steenachtige gronden in Schotland. In 1873 werden de werkzaamheden onder de leiding vaneen ingenieur van de firma I’owler & C°. begonnen en niet minder dan 23 krachtige stoom werktuigen door die firma daarvoor geleverd. Zonder deze reuzenkracht waren er wellicht evenveel eeuwen als thans jaren noodig geweest om eene groote uitgestrektheid onvruohtbaren grond te veranderen in vruchtbare landsdouwen, waarop in 1880 eene aanzienlijke bevolking aanwezig was en het aangewende kapitaal 3 pCt. rente opleverde. In fig. 4 is eender werktuigen afgebeeld, die door den Hertog van S. gebezigd werden. Zooals men ziet, wijkt dit werktuig in

samenstelling aanmerkelijk af van andere stoomploegen. De kegelvormige cylinders of rollen, waarvan er twee vóór en twee achter het eigenlijke ploeglichaam zijn, en die dienst als raderen doen, verzekeren een stevigen gang aan het werktuig. De overige beschrijving zie men op bladzij 44 (onderaan) van den vorigen jaargang van dit Maandblad. Steenen van 150 tot 200 kgr. zwaar, alsmede wortels, door den haak

Fig. 4.