EEM E ST ISCSP RiOEV ÏE N IS 1881.

Door de Commissie, benoemd door de Landbouw-vereeniging te Zwolle, zijn proeven genomen op grasland; met gestoomd stoffijn gemalen beendermeel, superphosphaat van 20 pCt. alleen en in vereeniging met Chilisalpeter of Zwavelzure Ammoniak. Alle proeven zijn dubbel genomen op veldjes 1 are groot, de opbrengst van het hooi is tegen f 22 de 500 kgr. berekend. Uit de onderstaande staatjes blijkt dat de vergelijking van de bemeste veldjes met de onbemeste, bij den Heer Snel in het nadeel der bemeste veldjes is; dit gevolg echter kan de Commissie uit de proef niet trekken, omdat het gewas op eender onbemeste veldjes buitengewoon gunstig stond, en beter dan op de rest van het onbemeste land. De resultaten bij den Heer Eeuvekamp verkregen, stellen goed de waarde der diverse bemestingen in het licht. De opbrengst was van veldjes: Ie snede. 2e snede. le snede. 2' snede. I. 50 55 YI. 60 49 H , 11. 56 63 X. 63 57 111. 71 62 IX. 74 66 Kilo- IV' 95 Jttt tl grammen. Y. 104 65 YIII. 110 59 8 (Zie Tabel A.) Het land bij den heer Snel werd beweid, dat bij den heer Eeuvekamp zal een volgend jaar dienen om de nawerking na te gaan der gebezigde mestspeciën, een veldje nu met beendermeel bemest zal er aan worden toegevoegd. Bij Eeuvekamp heeft ammoniak en superphosphaat, chilisalpeter en superphosphaat en superphosphaat alleen, aanmerkelijke voordeelen bezorgd, van beendermeel werd ongeveer 40 pCt. der bemesting vergoed, het zal een volgend jaar blijken of hiervan nawerking verkregen wordt. Inde provincie Groningen zijn door den heer A. G. Mulder te Achterdiep de volgende proeven genomen. Op oude ontgonnen veengrond, in 1879 met 60 ton stalmest bemest en bepoot met aardappels; in 1880 bezaaid met haver. Thans (in 1881) met aardappelen, zoogen. „Amerikanen”. Het land werd den 21en April bemest en het oogsten had 28 Septemberplaats. (Zie Tabel B.) De weersgesteldheid was inde meimaand droog en koud, zoodat het aardappelengewas over het algemeen laat boven den grond kwam. De zomer gaf ons echter warmte en droogte, nu en dan afgewisseld door eene regenbui en dientengevolge hebben de aardappels zich dit jaar buitengewoon best gehouden. Het verschil in het aantal planten op de verschillende veldjes moet wellicht gedeeltelijk aan het aanvankelijke gure weder worden toegeschreven en overigens aan onzichtbare gebreken der aardappels zelve, zoodat enkelen niet zijn ontkiemd. De aardappels zijn berekend tegen eenen prijs van f 1.10 per Hectol. Een minder nauwkeurige proef, genomen door den reeds genoemden heer A. G. Mulder met aardappelen, gaf de volgende uitkomst: