EEKE DOELMATIG- INGERICHTE STEDELIJKE MELKINRICHTING.

zoogenaamde kindermelk, karnemelk, afgeroomde of magere melk boter en kaas; buitendien dikke room voor banketbakkers en dunnere' room ten gebruike bij kdffij en thee. De verkoopprijs bij kleine hoeveelheden van de zuivere melk bedraagt in Hamburg 18 tot 25 pf. per Liter, volgens het jaargetijde en vraag en aanbod; de afgeroomde melk wordt er voor 6 tot 10 pf. verkocht. Eene vrij groote hoeveelheid van de karnemelk wordt aan de kunstboterfabriek van Mohr, te Ottensen geleverd, die inden laatsten tijd ook de fijnere soorten van kunstboter, behalve gewone (voor het Noorden van Europa bestemde) waar vervaardigt. Yoor versche melk, franco Hamburg geleverd, werd door den directeur in dit jaar bij inkoop 9 tot 13 pf. betaald. Eenige landgoederen in Mecklenburg leverden per spoor dagelijks 1000 Liter, en hoewel nu de dagelijks verwerkt wordende hoeveelheid melk tijdens mijn bezoek nog slechts 10 000 Liter bedroeg, kan deze hoeveelheid tot 20 000 a 25 000 Liter per dag worden opgevoerd. Yoor de veehouders heeft de levering van de melk aan eene naamlooze vennootschap als deze het voordeel boven coöperatieve verwerking (zooals men dit in Amerika meer gewoon is), dat zij geenerlei risico voor goed of slecht bestuur en mogelijke verliezen dragen, maar voor hunne volgens het contract geleverde melk op eene vaste betaling kunnen rekenen. Voor de vennootschap zelf geeft het aankoopen van de melk tegen een vasten prijs gedurende het geheele jaar echter veel meer risico. De geldelijke uitkomsten hangen nu toch geheel af 'van den loop, die de boterprijzen gedurende het jaar waarover den melkaankoop loopt, zullen nemen en deze wijze van aankoop der melk maakt de geheele zaak meer tot eene speculatie. Het coöperatieve stelsel heeft echter ook zijne nadeelen, en er komen daarbij veel lichter kwestiën over vergissingen voor. Deze vergissingen en oneenigheden, houden bij eene door eene naamlooze vennootschap gedreven inrichting op, en de directeur is bij voldoende opmerkzaamheid en voorzichtigheid bij het sluiten van het contract in staat, zich voor de bedriegerijen van de zijde van de leveranciers te vrijwaren. Na aankomst van de melk inde inrichting, wordt uit iedere kan dadelijk ineen klein tinnen pannetje een monster er van gegoten en dit boven een gasvlam verhit om over de houdbaarheid van de melk te oordeelen en te zien of zij ook schift. Het vetgehalte wordt gedeeltelijk dagelijks door den directeur, door middel van den Lacto butyrometer van Tollens en den toestel van Soxhlet bepaald. Buitendien worden door den chemicus Dr. Eabe geregeld analyses gemaakt. Deze maatregelen zijn voldoende om de volgens het contract bepaalde kwaliteit van den melk te controleeren. De ~ Actiën-Meierei” heeft op haar uitgestrekt terrein een massief gebouw opgericht, dat bijna geheel onderkelderd is. De hierbij gevoegde teekening vertoont de doorsnede en den platten grond. De letters en cijfers geven het aantal en de plaatsing der werktuigen aan, boven de teekening nader omschreven. 11*