Het ontwerpen vaneen der'gelijk belastingstelsel en van de bepaling van het tijdstip, waarop het in werking zal moeten treden, behoort hier echter niet tehuis. Begint men daaraan, dan zal tevens in overweging dienen te worden genomen, of niet de bestaande belasting op de grondeigendommen, n.l 1 pot. der geschatte waarde, zal behooren te worden vervangen door eene grondbelasting, geheven volgens de uitgestrektheid. Met blijdschap heb ik uit de laatste ontwerp-begrooting gezien, dat door den Gouverneur reeds een aanvang is gemaakt met eene algeheele opname van het eiland, een maatregel, dien ik steeds als eene der volstrekt noodzakelijke voorwaarden voor eene behoorlijke ontwikkeling van den landbouw heb beschouwd. Die opname kan dan tot basis voor eene dergelijke belasting strekken.

Vóór liet invoeren daarvan bedenke men echter wel, dat voor het welslagen der geheele beweging de medewerking, de sympathie van het beschaafde deel der bevolking van de grootste waarde is. En de vrees voor eene belasting, welke men op dit oogenblik nog niet anders dan als eene onredelijkheid kan beschouwen, zoude haar de geheele zaak, waarvan zij een uitvloeisel is , met tegenzin doen begroeten. Heeft men zich eens overtuigd van de nuttige werking van het stelsel , begint men er inden vorm van grooter inkomsten de vruchten van te plukken, dan zal men gaarne bereid zijn , ook de lasten te dragen, welke het noodzakelijke gevolg er van zijn. Hierbij , evenals bij het tot stand brengen van elk onderdeel der nieuwe organisatie, zij men voortdurend indachtig aan het fransche „périsse le monde , vive la methode !” en handele in tegenovergestelden zin. Wanneer de toestanden eerst een vasten vorm hebben aangenomen, de ontwikkeling geleidelijk voortschrijdende is en de volstorting der fondsen verzekerd mag worden geacht, zal kunnen worden overwogen, of dein dit jaar opgerichte gouvernementsspaarbank niet met de fondsen vereenigd zoude kunnen worden. Deze zouden daardoor dan het karakter van Raifeisenbanken verkrijgen. Rog een maatregel wensch ik te bespreken, welke van groot belang mag worden geacht, zoowel voor de moreele als voor de stoffeljjke ontwikkeling van den neger. Ik mag mijzelf niet de eer toeëigenen van het ontwerpen daarvan, en evenmin heb ik vrijheid, dengene te noemen, van wien het denkbeeld afkomstig is, maar ik heb het met liefde overgenomen. Het beoogt, de gevangenen te gebruiken voor het uitvoeren van landbouwwerk. Evenals in Oost-Indië de dwangarbeiders, worden op CuraQao de' gevangenen gebruikt voor het schoonhouden der straten in de stad en dergelijke werkzaamheden. In beginsel heeft het gouvernement dus reeds de vrijheid, deze lieden voor werkzaamheden buiten de gevangenis te bezigen, en ik heb ook zekerheid verkregen, dat geene enkele bepaling inden weg staat voor een algemeen gebruik der gevangenen voor werkzaamheden op het land. Hoe weinig het werken inde stad door deze menschen als straf wordt beschouwd als iets onteerends, blijkt dagelijks, wanneer men hen gadeslaat. En niet alleen, dat zij zei ven er niets afschrikwekkends in zien, 39