VOEDINGSWAARDE VAN HET VLOEI WATER.

ons de droogende werking der oost- en noordoostenwinden. De luchtdrukking heeft eveneens invloed op de verdamping; hoe geringer de drukking der atmosfeer is, hoe meer water wordt verdampt. 6°, Van den plantengroei. Volgens de onderzoekingen van D. Masure (1) is de hoeveelheid water, die op een met planten begroeiden bodem verdampt, 2,5 tot 3 maal grooter dan op een even groote oppervlakte niet begroeiden bodem; hij vergeleek de transpiratie van eenige planten (immortellen) met de vrije verdamping van het water en vond uit eene reeks van proeven volgende gemiddelde cijfers: Vrije verdamping van Verdamping door het water, de planten. In het geheel 182,32 m.m. 590,08 m.ra. Verhouding 1 . 33 Meiszer (2) verkreeg bij zijne proeven over de verdamping door even groote oppervlakten graszoden, vochtige leemgrond en water onderstaande cijfers: Graszoden. Leemgrond. Water. April, Mei 1857 in 7 dagen. . . . 34,414 11,245 42,977 Jum 1857 in 14 dagen 91,380 37,310 74’570 Juli dito in 3 dagen 24,070 11,500 21,750 Hieruit volgt, dat een groot deel van het waterverlies bij het bevloeien aan de transpiratie door de planten moet worden toegeschreven, en wel is dit verlies des te grooter hoe meerde plantengroei ontwikkeld is. planten nemende voedingsstoffen uit de aarde slechts in water opgelosten toestand op, terwijl de omzettingen inde cellen alleen onder voldoenden watertoevoer kunnen plaats vinden; de plantengroei is dus meer of minder afhankelijk van de hoeveelheid water, die inden bodem beschikbaar is, respectievelijk die door het vloeien wordt aangevoerd. 11. De werking van het vloeiwater naar gelang van het gehalte. a. Invloed der temperatuur. b. Bemestende werking. c. Grondzuiverende werking. d. Verhouding der basen en zuren tot elkander. a. Invloed der temperatuur. De grond heeft een grooter warmtegeleidingsvermogen dan het water, waardoor hij aan den eenen kant zich spoediger verwarmt, aan den anderen kant ook spoediger wordt afgekoeld. Het vloeiwater verlangzaamt eenigermate deze temperatuurstijging en daling, in het koude seizoen beschut het water den bodem tegen vorst, doordien het eene hoogere temperatuur dan do grond bezit, het (1) Annales agronomiques 1881, T. VI. (2) Programm zur Jahresbericht der Kgl. landw. Centralschule Weiheustephan 1857/58. '