NOö *OB een zü i v bl-p raat je,

van arbeid toe. De boer had dan vooral te zorgen voor puik vee goed, d.i. met verstand en nadenken gevoed en verzorgd- voor geregelden afzet en goede betaling van melk of room aan de eene 01 andere fabriek; voor verstandig gebruik van de karnemelk of nog beter van de zoete afgeroomde melk enz., kortom dat de zuivel bereidmg werkelijk en zoo ruim mogelijk winst opleverde; op zich zelt zeker geen gemakkehjke taak, waarvoor, om die naar behooren te vervullen behalve rijpe ervaring ook grondige en oordeelkundige kennis van de nieuwste uitvindingen en waarnemingen op het gebied van veeteelt en zuivelbereiding hoe langer hoe meer noodzakelijk zal blijken te zijn. De vrouw en dochter zal den man daarbij in veel dingen tot krachtigen steun kunnen zijn; de laatste, nadat zij elders, in eene andere groote boerderij of inrichting voor zuivelbereiding wellicht op eene (toekomstige?) (1) zuivelschool ook voor meisjes, flink heeft geleerd wat er tegenwoordig voor een boerendochter valt te leeren. Al zou nu ook al eens het karnen en botermaken inde boerderij zelve moeten vervallen, wanneer dit in eene al, voor gemeenschappelijke rekening gedreven fabriek geschiedde, toch zou, bij ernstigen wil, er nog genoeg voor de vrouw en dochter in eene goed geordende boerderij te doen overblijven en behoefde niet een_ groot gedeelte van den tijd aan zorgen voor toile„, met uitgaan, pianospelen enz. zoek gebracht te worden! In . derde plaats zou de fabriek het overige gedeelte, de eigenlijke zuivelbereiding, op zich moeten nemen. In dezen zin zouden wijden raad „weest er zelf bij” wenschen opgevat te zien, dus wel eenigszins anders dan de inzender van de aan het hoofd van dit opstel geplaatste regelen dit blijkbaar bedoelde. Omtrent de wel aardig gezegde, maar inde praktijk niet uitvoerbare „terugkeer naar de vaderlijke, moederlijke, oud-Friesche (Holl.) methode nog dit: Gesteld deze „terugkeer” had werkelijk eens plaats en in even veel boerderijen als vóór een SOtal (?) jaren werd weder de puike Hollandsche of Friesche boter, evenals die toenmaals bereid ■ In- ll(ieslf“ld zal 1111 waarschijnlijk de eerste school uitsluitend tot onderricht m de zuivelbereiding tot stand komen. De Staatscourant bevatte ten minste onlangs de goedgekeurde Statuten der Vereeniging voor vakonderwijs inde zuivelbereiding in Friesland, te Bolsward. Het doel der vereeniging is, jongelieden, zoo jongens als meisjes, te bekwamen tot goede zuivelbereiders. Zij tracht dit doel te bereiken door het vestigen en instandhouden eener inrichting te Bolsward, waar gelegenheid wordt geboden; B 8 I°. kennis te maken met en zich te oefenen in het gebruik der verbeterde werktuigen tot bereiding van boter en kaas uit melk en wat verder daarmede onvermijdelijk in verband staat; J 3°. zich rekenschap te geven van de verschijnselen en invloeden die zich bij de bewerking voordoen. Moge spoedig de aankondiging inde nieuwsbladen verschijnen, dat de bedoelde school voor de ontvangst van leerlingen gereed is en er zich een groot aantal zoowel meisjes als jongens, daarvoor aanmelden. Wenschelijk zoude het zijn, indien ook een cursus voor volwassenen aan de School werd geopend of dat, door het leeraarspersoneel ook elders geregelde voordrachten hij wijze van cursus, achtereenvolgend in dezelfde en vervolgens weder op een andere plaats gegeven, werden gehouden. Inde noordelijke provinciën zal het zeker niet aan belangstelling in deze soort van onderricht ontbreken. 5*