GROENE BEMESTING VAN ROGGE MET LUPINEN.

bovengenoemde verslag aan den Voorzitter der Geldersche Maatschappij sprake is, het bewijs, dat dezelfde groene bemesting met lupinen bij eene bemesting met stalmest achterstaat, indien de lupinen niet vooraf door eene flinke bemesting met kunstmest worden gesteund. Ik wil echter hierover nu maar eindigen, hopende dat bedoeld verslag ergens weder te voorschijn zal komen en zoo in extenso zal kunnen worden gedrukt. Rijksproef'station te Wageningen, November *BB. GEPERST GROENVOEDER. Inde plaats van het inkuilen (ensileeren) van groenvoeder, waartoe als men het goed wil doen, vrij kostbare gemetselde kuilen of silo’s noodig zijn en waarbij men ook de kracht waarmede het voeder ineengeperst moet worden om goed zoogen. „zoet” ensilagevoeder te verkrijgen, niet zoo regelen kan als wel wenschelijk zoude zijn, komen tegenwoordig in Engeland en Duitschland de mijten met geperst voeder vrjj algemeen in zwang. Deze kunnen even als gewone hooimijten op den grond geplaatst worden en men kan ze overal waar men dit wenscht zetten, ook dekt men ze niet met aarde zooals dit met de silo’s geschiedt maar metstroo, terwijl het persen op meer eenvoudige en meer doelmatige wijze dan bij deze plaats vindt door hefboomen, die ook na het persen naar willekeur verzwaard kunnen worden, zoodat men de kracht van het persen steeds in zijn macht heeft. In hoeverre met dit persen het vraagstuk, om voeder zooveel mogelijk in groenen toestand te bewaren, zonder dat daarbjj aan de buitenkant der mijten door schimmelen enz. veel verloren gaat, reeds volledig opgelost is, willen wij onbeslist laten; de zaak is echter belangrijk genoeg om ineen onzer volgende Maandbladen een meer uitvoerige beschrijving er van te geven. Zooveel is zeker, dat vaneen viertal stelsels, die bij deze wijze van persen reeds zijn uitgevonden en in praktijk gebracht, het laatst uitgevonden stelsel het meest voldeed. Wij zijn in staat door onderstaande figuur (ons op verzoek toegezonden door de firma Ph. Mayfarth & C°. te Frankfort a/M. die het benoodigde ijzerwerk en desverlangd ook het houtwerk voor deze persen levert) onzen lezers een denkbeeld

te geven van deze wijze van persen. De figuur stelt een mijt voor met twee paren hefboomen en die 24 M2 grondvlakte beslaat en die op iedere 5 centim. hoogte ongeveer 1000 KG. groenvoeder bevatten kan. Wordt de mijt dus b.v. 3 meter hoog, dan bevat zij ± 60,000 KG. groenvoeder. Gebruikt men

slechts één paar hefboomen dan kan men, natuurlijk bij kleiner