EMAILVERF VOOR MELKKELDERS ENZ.

uitgegeven te Hildesheim, vonden op de volgende vraag daarin door een harer abonnés gedaan: „Waar en hoe wordt Emailverfgebruikt en zijnde kosten in overeenstemming met het nut daarvan?” Elke tegen den muur gespatte droppel melk of room; elke droppel vet of olie die niet onmiddellijk verwijderd wordt, vormt een broeinest voor dein ons bedrijf zoo terecht gevreesde splijtzwammen of bacteriën. Moeielijk is het steeds de muren daarvan te bevrijden en daarom is het dringend aan te raden die, welke aan eene der• gelijke verontreiniging blootstaan, met Emailverf te bestrijken. Deze verf geeft eene porseleinachtige, dus glasharde oppervlakte op muren, hout of ijzer. Zij houdt jaren lang en daarmede vervalt het telkens te herhalen witten. Wanden of zolderingen hiermede bestreken kunnen dus uiterst gemakkelijk gereinigd worden: elke schimmelvorming is daardoor buitengesloten. Nieuw, ruw ongewit muurwerk kan behandeld worden zoodra de kalkvoegen goed droog zijn; cement eerst na een jaar; gewitte muren nadat men ze afgewreven heeft ten einde de dikwijls aanhangende kalkschilfers te verwijderen, welke laatste een afbrokkelen der Emailverf kunnen veroorzaken. Bij oud muurwerk is het noodzakelijk dat dit, ’t zij uit zich zelf, ’t zij door 14 dagen van te voren goed luchten, ’t zij door kunstmatige warmte (kachels), volkomen droog is. Muren die met kalk of leem bestreken zijn, kunnen dadelijk behandeld worden, zoodra de laag kalk of leem goed droog is. De verf wordt te voren met een stok duchtig geroerd en daarna met een kwast dun en gelijkmatig gestreken. Deze laag laat men 3 dagen drogen, herhaalt ze, en na weer 3 dagen voor de derde maal. Ten einde dus eene goed houdbare laag te verkrijgen zijn 9 dagen noodig en gebruikt men daarbij zooals de firma Rosenzweig & Baumann uit Hessen—Cassel mededeelt, voor plm. 10 vierk. meter, bij 3 maal verven plm. 3 kgr. verf. De kwast dient na elk gebruik met terpentijn gereinigd. Bovengenoemde firma levert deze Emailverf in alle mogelijke lichte kleuren zooals wit, licht grijs, licht blauw, licht rosé, li.cht groen, enz, De prijs daarvan is franco 200 mark (f 160) de iOO kilogram (1). NOG EEN MIDDEL TEGEN DE AARDAPPELZIEKTE. Behalve de „bouillie bordelaise” het reeds vroeger in ons Maandblad (1889, blz. 156 en 185; 1890, blz. 9 en 24) besproken mengsel van kopervitriool en versch gebluschte kalk, wordt thans ineen der laatste nrs. van Biederman's Central-Blatt een kopervitrioolsodaoplossing aangeraden, als middel tegen de aardappelziekte. Met beide middelen en nog een paar andere, die geen uitwerking deden, zijn reeds in 1887 en 1888 in Duitschland proeven genomen, die volkomen aan het doel beantwoordden, terwijl het (1) Deze prijs is niet te hoog (ƒ 4.80 per i0 Ma); voor zindelijkheid inden melkkelder kan men veel besteden! Weet een onzer lezers wellicht ot', en zoo ja, waar men deze verf in ons land en in kleine hoeveelheden kan bestellen ? {Bed. Maandbl.)