GEHALTE VAN KRACHTVOEDERMIDDELEN.

proeven onder verschillende omstandigheden en voor verschillende doeleinden werden genomen; natuurlijk met de noodige voorzorgen tegen verkeerde inrichting dier proeven. Yeel wat nu nog twijfelachtig is zou dan tot zekerheid kunnen gebracht worden vooral ten opzichte van eene eenvoudige en volkomen vertrouwbare aanwijzing hoe de voedering van het vee in elk bijzonder geval behoort te worden ingericht. De wetenschap heeft vooral op dit gebied dringend de hulp der praktijk noodig en Tt is zeker, dat aanzienlijke sommen bespaard of gewonnen konden worden, wanneer de veevoedering algemeen volgens beproefde regelen geschiedde (evenals b.v. de bemesting der landerijen) en men dit niet zoo veel op goed geluk af deed. Wageningen, 2 Oct. 1891. F. J. VAN PESCH. DE VERBETERING VAN STIJVE KLEIGRONDEN DOOR GASKALK. (1) Inde Algemeene Vergadering van het Genootschap van Nijverheid, gehouden 24 Juni 1890, werd door mij ter sprake gebracht de werking, die gaskalk op stijve kleigronden uitoefent. Een onderzoek daarnaar was toen reeds door mij aangevangen; om evenwel een voldoend aantal soorten kleigrond, die bekalkt waren, te kunnen onderzoeken, riep ik de hulp in der aanwezigen, om mij monsters daarvan te verschaffen. Het Hoofdbestuur van voornoemd Genootschap had de groote welwillendheid, door middel een er circulaire de afdeelingen op te wekken tot het inzenden van monsters kleigrond. Dank deze bemoeiing waarvoor het hier de plaats is mijne groote erkentelijkheid uitte drukken werden aan mijn station een voldoend aantal monsters ingezonden, om het beoogde onderzoek te kunnen uitvoeren. Het doel, dat ik mij hiermede voorstelde te bereiken, was het beantwoorden der volgende vragen, op dit onderwerp betrekking hebbende: 1. Is de soort van gaskalk van invloed op het resultaat? /ooals bekend is wordt de gaskalk gebruikt, die öf grijs en teerachtig, dus nog versch is, of oudere, die door lang liggen aan de lucht zijne teerachtigheid verloren heeft en daarbij tevens wit is geworden. Verschillende gebruikers van gaskalk hiernaar gevraagd hebbende, welke soort naar hunne meening het best werkt, bleek er op dit punt geene eenstemmigheid te heerschen; sommigen gaven de voorkeur aan de grijze, anderen aan de witte soort ter verbetering hunner kleigronden, zonder voor die voorkeur bepaalde redenen te kunnen opgeven. Het zal uit het onderstaande ook blijken, dat inderdaad aan de eene soort geene betere werking dan aan de andere kan toegesehreven worden. 2. Hoe heeft men zich de werking van gaskalk op kleigronden voor te stellen? Een eenvoudige proef zal dit gemakkelijk kunnen duidelijk maken. (1) Overgedrukt uit de Handelingen van het Genootschap van Nijverheid inde prov. Groningen. In dank ontvangen van den Schrijver, {lied. Maandll.)