GIETHOORN

Dit voorjaar zijn in Zuid-Holland op 39 plaatsen melkexamens gehouden, waaraan door 248 personen werd deelgenomen. 25 hiervan waren meisjes, 42 personen behoorden tot het personeel der bedrijven, terwijl het overige gedeelte boerenzoons betrof. Aan 242 personen kon een diploma worden uitgereikt, terwijl er 6 werden afgewezen (2,4 %). Deze uitslag is zeer bevredigend. Er werd behoorlijk gemolken, hetgeen inde punten tot uitdrukking kwam. Uit het hierna volgende overzicht moge dit blijken. Diploma met 190—200 punten „ „ 180—189% „ „ 170—179% „ „ 160—169% „ „ lagere punten In het seizoen 1950/’5l zjjn 3 voormelkerscursussen gehouden, n.l. te Giessen-Nieuwkerk, Reeuwijk en Ter Aar. Aan 15 personen kon een voormelkersdiploma worden uitgereikt. De puntenverdeling was hier als volgt: Diploma met 190—200 punten „ „ 180—189% „ „ 170—179%

Rijkszuivelconsulentschap voor Zuid-Holland te Gouda Melkexamens Zuid-Holland

Wij spreken hierbij de wens uit, dat het aantal cursussen zich gestadig moge uitbreiden. Zuid-Holland heeft de achterstand nog niet ingehaald. De opleiding tot voormelker moet krachtig ter hand worden genomen. Verder kan de steun van de Landbouworganisaties en Zuivelfabrieken niet worden gemist. Maar bovenal dient by onze veehouders het besef te groeien, dat goed melken een vak is dat geleerd moet worden. En wanneer het eenmaal goed geleerd is en aldus beoefend wordt werpt het ruimschoots vruchten af. Dat vooral ook onze zelfkazende Aantal geslaagden In proc. 19 7,7 % 121 48,8 % 82 33,1 % 21 8,4 % 52 % boeren groot belang hebben bij een goede melkwinning is nog lang niet genoeg tot hen doorgedrongen. Verenigingen en fabrieken, die van plan zijn melkcursussen te organiseren kunnen daartoe inlichtingen ontvangen bij het Rijkszuivelconsulentsohap, Jeruzalemstraat 11, Gouda. Aantal geslaagden In proc. 1 6,7 % 11 73,3 % 3 20 %

Het is merkwaardig welk een grote verscheidenheid er bestaat inde landschappen inde verschillende delen van ons land. Daar heb je bijvoorbeeld Giethoorn. Giethoorn is een bijzonder schilderachtig dorp. De het meest bekende eigenaardigheid er van is, dat al het vervoer er te water gebeurt. De vervening heeft er in vroeger tijden zodanig plaatsgevonden, dat er in dit dorp geen gewone straatwegen overgebleven zijn. Normaal vindt het vervoer er per punter plaats, een lang platboomd vaartuig, dat voortgeboomd wordt. De vaarten zijn ondiep in Giethoorn. * * * In Giethoorn is gevestigd de Coöp. Zuivelfabriek „De Eendracht”, en deze heeft vanzelfsprekend ook met deze stand van zaken te maken. De fabriek heeft 7 „melkritten”, en daarvan worden er 5 uitgevoerd per bok en vlot. Dit zijn ook platboomde vaartuigen, maar ze zijn groter dan de punter welke yoor dit doel te klein is. Een bok kan ongeveer 140 bussen melk vervoeren ; een vlot is iets kleiner. Dan is er nog een kleine ophaaldienst voor het gehucht Jonen, en deze kan per punter plaats vinden. In dienst van de fabriek zijn 2 melkventers, en beiden moeten er per punter op uitgaan. Maar

één van deze beide melkventers heeft bovendien een driewieler, daar hij ook klanten aan een verharde weg heeft. * * * Giethoorn is mooi en schilderachtig, een bezoek alleszins waard. Maarde keerzijde van de medaille is, dat er voor boer en fabriek

grote bezwaren aan deze toestand verbonden zijn. Ik behoef wel niet uiteen te zetten, welke moeilijkheden er voor de fabriek aan dit primitieve vervoer verbonden zijn. En men moet er de boeren hebben zien ploeteren om ten volle te begrijpen, hoe onpractisch voor hen deze toestand is.

Het vervoer van de melk naar de fabriek vindt in Giethoorn grotendeels per bok of vlot plaats.

Ook de melkventer komt er per punter aan huis, een ongemak zowel voor venter als klant.