Wijziging inde C.A.O. voor de zuivelindustrie

Inde bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor de zuivelindustrie, welke is opgenomen in de Nederlandse Staatscourant van 24 November 1953 en die geldt tot en met 30 April 1954, zijn vergeleken bij vroeger enige wijzigingen aangebracht, waarvan wijde belangrijkste hieronder laten volgen. Aanvulling op de werkloosheidsuitkering In verband met het Inwerkingtreden van de Werkloosheidswet is de bepaling, dat de werkgever bij onvrijwillig ontslag vaneen vaste arbeider nog gedurende een bepaalde periode loon dient uitte keren, zodanig gewijzigd, dat de werkloosheidsuitkering hierop in mindering kan worden gebracht. Indien dus een vaste arbeider, die na zijn ontslag recht heeft op een uitkering uit hoofde van de Werkloosheidswet wordt ontslagen, dan is de werkgever verplicht een aanvullende uitkering te verstrekken. Deze aanvullende uitkering moet tezamen met hetgeen aan wachtgeld en ingevolge de Werkloosheidswet wordt ontvangen een bedrag vormen, dat overeenkomt met het loon, dat de arbeider ontving toen hij nog werkte. De verstrekking dient te geschieden over evenveel weken als de dienstbetrekking volle jareh heeft geduurd, met een maximum van 21. Aanvaardt de arbeider binnen laatstbedoelde periode een nieuwe betrekking, waarin hij minder verdient dan bij zijn vorige werkgever, dan is de laatste verplicht gedurende de nog resterende termijn het verschil aan loon bij te passen. Schorsing Wil een werkgever geen gebruik maken vaneen dringende reden tot ontslag, doch desondanks de arbeider op zijn plichten wijzen, dan geven de nieuwe bepalingen hem het recht tot schorsing. De periode van schorsing waarover geen loon is verschuldigd kan ten hoogste drie dagen belopen. Ook kan een werkgever tot schorsing' overgaan, indien hij een onderzoek noodzakelijk acht naar handelingen van de arbeider, die een dringende reden tot ontslag zouden kunnen opleveren. Van de uitslag van dit onderzoek hangt het dan af of de arbeider alsnog op staande voet zal worden ontslagen of dat hem het tijdens de schorsing gederfde loon zal worden uitbetaald. h

Arbeidstijd melkbezorgers Blijkt dat een werkgever niet de hand houdt aan de voorgeschreven werktijden voor melkbezorgers, dan heeft de Contactcommissie de bevoegdheid bindende maatregelen, die kunnen leiden tot oplossing van het geschil voor te schrijven. Zou hierbij van de zijde van de werkgever sprake zijn van onwil, dan kunnen tijdelijk de toeslagen voor uren boven de 51 per week met ten hoogste 100 % worden verhoogd. Contactcommissie en loonregeling Wil men afwijken van de voorgeschreven lonen, dan dient een verzoek hiertoe kenbaar te worden gemaakt bij de Contactcommissie. Met name zal, Indien een in gunstige zin afwijkend beloningssysteem voor reserverijders van oudsher gebruikelijk is, hiervoor toestemming worden verleend. Voorts kan een melkbezorger, die bij de Regionale Bemlddellngscommissle bezwaar hééft gemaakt tegen toepassing van het verlaagde garantieloon, van de uitspraak van deze commissie in hoger beroep gaan bij de Contactcommissie, welke dan een bindend advies geeft. Vacantietocslag Is een arbeider het gehele afgelopen contractjaar in dienst geweest, dan heeft hij in het lopende contractjaar recht op een vacantietoeslag van ten hoogste 2 % van het jaarloon en ten minste één weekloon, terwijl bij een kortere dienstduur het bedrag van de toeslag naar verhouding dient te worden gewijzigd. Kort verzuim zonder behoud van loon Indien het naar het oordeel van de werkgever mogelijk is kan aan arbeiders, die zijn aangewezen als vertegenwoordigers of afgevaardigden van de bij de C.A.O. voor de zuivelindustrie betrokken arbeidersorganisaties, ten hoogste drie dagen per jaar verzuim worden toegestaan voor het bijwonen van vergaderingen en congressen. Over deze dagen behoeft geen loon te worden ultgekèerd, terwijl tevens het aantal van de betrokken arbeiders niet meer mag bedragen dan één per 25 arbeiders per bedrijf met een maximum van drie. In ondernemingen met minder dan 25 arbeiders kan aan één

hunner vrijaf worden gegeven,

Norm voor zuurtegraad (°N) van room Voor de bepaling van de titreerbare zuurtegraad van room is, uitgaande van de hoofdcommissie voor de Normalisatie in Nederland, de definitieve norm N 1106 verschenen. Een korte samenvatting hiervan wordt onderstaand gegeven. Daar bij room het monster vaak zeer dik is, dient men de room niet te pipetteren (zoals melk) doch ineen titreerglas te wégen. Ten einde evenals bij melk de kleuromslag goed te kunnen beoordelen, moet de room voor de titratie met een daartoe geschikte vloeistof worden verdund. Hiervoor is geneutraliseerde ondermelk zeer geschikt gebleken. Aangezien room in tegenstelling tot melk een grote hoeveelheid vet bevat en de titratie zich inde waterfase afspeelt, moet men (wil men enigszins met melk vergelijkbare uitkomsten verkrijgen) het resultaat (de zuurtegraad) betrekken op de vetvrije fractie van het monster. Er wordt evenals bij de bepaling van de normzuurtegraad van melk voor de titratie gebruik gemaakt van 0,1 normaal titratieloog. Het berekenen van de zuurtegraad van room geschiedt met behulp van de formule; 100.000a.t °N=- —■ g. (00-V) In deze formule is: a = het aantal ml van de verbruikte loog (tot in honderdsten van ml); t = de titer (normaliteit) van de verbruikte loog; V het vetgehalte van de room in gewichtsprocenten (aangegeven tot in tienden van procenten) ; g = het gewicht van de room in g,rammen( tot in honderdsten van grammen). Ontvangen drukwerk De „Frico” te Leeuwarden is ook dit jaar weer voor de dag gekomen met een kalender, die er wezen mag. De voorpagina is uitgevoerd in frisse kleuren die prettig aandoen, terwijl zowel de afgebeelde zuivelproducten als het (misschien lets te luchtig geklede ?) boerendeemtje onwillekeurig associaties oproepen aan een land van melk, boter en honing. De binnenbladen zijn opgev.rolijkt met foto’s, die onder andere ’n indruk geven van het ~Frico”-bedrijf en waaruit blijkt, dat „Frico” en Friesland nauw verbonden zijn.

Vacantletocslag

Schorsing