gelegd met groot misnoegen en met groot verlangen van zeer soliede Firma’s, dat het ons gelukken mocht, naast den afgesneden-bloemenhandel, ook dit euvel den kop in te drukken. Eenige Gartner waren van plan voor goede Hyacinthen ca. „zwei Pfennig” per stuk te geven. Ik krijg op mijn verzoek van bevriende zijde de prijzen; doch nu reeds kan men zeggen, dat die vriend van zulk werk zijne bekomst zal hebben, evenals degenen, die voor 2 jaren Hamburg met waggon Commissie-waar verkwikten, wat een groote bijlegger werd. Nu doet een ander het, wiens naam mij bekend werd, en het wordt weer hetzelfde. Maar wat onnoemelijk moeilijk wordt het nu gemaakt voor een volgend voorjaar, als we volle betaling zullen verlangen van de regulaire orders. En dan verbeelden wij ons, dat we nog zakenlui zijn in den zin van „Kaufmann”. Wat wilt ge? Scharrelaars, anders niet. Ik feliciteer intusschen mijn collega, die door deze roekelooze daad den Hamburger Gartnern de gelegenheid schonk om ter betaaltijd nog weer eene gelegenheid te meer te hebben, ons het noodige te trachten te korten. En de heeren hebben mij de boodschap mede gegeven, dat ik zeggen moest, „dass es den Herren in Holland noch zu gut geht”. Ik kwijt mij van die boodschap, met het verzoek, dat we elkaar eens na den Sisten December 1914 vertellen, of ze werkelijk gelijk mochten hebben. Het zal wel niet zoo zijn en bij het voor 1915 aanlokkelijke werk van incasseeren zullen wij nog wel wat anders gewaar worden, tenminste wat Hamburg en omgeving betreft. Nu reeds een saluut aan den braven auktionair.

31 October 1914. (w.g.) Vebkooper.

Internationaal Verkeer.

Invoerrecht in Duitschland.

In een tweetal nummers van „MöUers Deutsche Gartner-Zeitung” vonden we een paar „Zolltarifentscheidungen”, die we hier weergeven;

Spiraea {= Astilbe), Paeonia, Biclytra en Funkia zijn vrijgesteld van invoerrecht, voor zoover daarvan de wortels en wel zonder aardkluiten worden geimporteerd. Deze wortels kenmerken zich door de meer of minder gezwollen scheuten („Sprosse”) als bollen; de hier en daar voorkomende, onderaards ontwikkelde, jonge scheuten („Triebe”) blijven bij toepassing van het invoerrecht zonder invloed, omdat zij slechts een onvermijdelijk gevolg van den natuurlijken groei der planten zi.jn.

Ook Funkia- en Paeonia-wortels zijn van invoerrecht vrijgestelde bloembollen van het tariefnummer 40, omdat het van geen invloed kan zijn, dat zich aan deze wortels nog restanten der groene scheuten van het verzendjaar bevinden, waaraan hier en daar onontwikkelde spruiten en scheuten („Spriesse und Triebe”) worden gevonden. Deze wortels zijn als bloembollen („Blumenbulben”) vrij van invoerrecht.

Bestoven natuurlijke bladeren zijn eveneens vrijgesteld van invoerrecht. Rietachtige grassen, Maïs-bladeren, Magnolia-bladeren, korte Goniferen-takjes, enz., die gedroogd.

met olieverf bestreken, alsmede met mika- of gekleurd glaspoeder en dergelijke bestoven zijn, mogen, aangezien het bestrooien met mika- of gekleurd glaspoeder met verven kan worden gelijk gesteld, volgens tariefnummer 44 vrij van invoerrecht worden geïmporteerd.

N.

Uit Buitenlandsche Vakbladen.

Internationale arbitrage.

Waartoe een oorlog niet leiden kan! Een opwekking, onzerzijds in Be Tuinbomo voor geruimen tijd tei'ug gedaan, om te komen tot arbitrage in de boomkweekerij, heeft blijkbaar nog te weinig weerklank gevonden. En nu wordt er in Engeland gesproken over internationale arbitrage en wel eene voor den Engelsch-Nedeiiandschen handel.

Dit denkbeeld werd besproken op de laatst gehouden vergadering der „Nursery and öeed Trade Association”, waar aan de orde kwam de toestand in den bollenhandel tengevolge van den oorlog.

’t Is de „Horticultural Advertiser’’ van den 23sten September, waarin wij het een en ander omtrent deze besprekingen lazen. Er werd gesproken over afbestellen, vertraging in de levering, het verloren gaan van zendingen en de verplichtingen in deze gevallen.

In sommige gevallen bleek de wet zeer ingewikkeld te zijn en de uitslag van een proces zeer twdjfelachtig. Indien beide partijen in zulke gevallen onverzettelijk zijn, dan kunnen daaruit vele langdurige processen voortvloeien, waarmee veel goed geld verkwist wordt.

In dezen tijd moeten gematigde raadgevingen de overhand hebben en moet alles worden gedaan om bij ontstane moeilijkheden op vriendschappelijke wijze tot een vergelijk te komen.

Daarom, meent de redactie van het genoemde blad, juichen wij hartelijk toe een voorstel, dat op de vergadering werd gedaan, namelijk dat de 'Hollandsche kweekers twee of drie hunner aanwezen, om naar Londen te gaan, om daar eenige vertegenwoordigers der kweekers en handelaars te ontmoeten en na te gaan, of er eene overeenkomst getroffen kan worden of eene commissie worden gevormd, waarvoor alle twijfelachtige gevallen worden gebracht.

„Een aantal mannen uit de praktijk, die doorkneed zijn in de onderdeelen van het vak, zal zeker beter in staat zijn moeilijkheden op te lossen dan. eep aantal advocaten, en hunne beslissingen zullen meer in overeenstemming zijn met het recht en meer voldoening schenken aan de betrokkenen.”

Men herleze thans ook eens wat wij in No. 2 van dezen jaargang schreven. N.

Ziekten- en Insectenbestrijding.

Het sproeien van boomgaarden in Californië.

Het is geen geheim, dat wij ten opzichte van de verzorging onzer vruchtboomen verre ten achter staan bij de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, hoewel men ook ginds menigen verwaarloosden boom en bij vele