Item off die moeder den armen niet en dede als vorser., to weten: geen gerack in gesontkeyt ende cranckkeyt, off die cost niet bequamelick bereyde, off die portie verminderde, soe sal die selvige comen myt twee van den oldesten en gevent den gildemeysters aen; ende die gildemeysters sullen sie onderwysen, boe ende wat sy den proveners doen sal.

Item weer oick iemant van den proevenaers, die mytter portien niet to vreden were, die bem van der moder wort gegeven, dan woldet bebben nae syn eygen wille ende appetyt, den selvigen sullen die gildemeysters eens off tweemael onderwysen. Is by nocb niet to vreden soe salmen bem daer uutleiden ende tot gener tyt weder innemen ').

Item alle die proveners, die in dyt vors. buys worden yngenomen ende badden nocb erffnisse, buys, boff, lant ende sant, tilber, ontilber, gerede ende ongerede, golt, silver, gemunt ende ongemunt, sullen sy tsamen cleyn ende groet medebrengen int buys voers.

Item weert oick saké, dat iemant wat acbterheelde, vercoffte, verbracbte, vervreemde off vergeve synen kynderen ende erffgenaemen, nae tyt by die plaetse gebeden befft, denselvigen sal men weder uutleiden en tot gener tyt weder ynnemen.

Oick en sal niemant in dit vors. buys ingenomen worden, bie sal eerste myt sick brengen een bedde myt syn toebeboer daer by op slaopen macb, ende een stoel myt een kussen , daer by op sitten macb.

Item weert oick saké, dat iemant van den proveners sick onliefflick, oncbristelick off onverlaeticb aenstelde

') Bij deze en de twee volgende alinea’s staat op den kant: ,nota.”