plaag ‘). Vermoedelijk toog de jongeling bij den dood zijns eersten leermeesters naar de school des H. Bruno te Keulen, waar hij bleef tot 961 Nemen we in aanmerking, dat Ansfried in laatstgenoemd jaar den leercursus der Keulscbe school had voleindigd, en daarbij kracht genoeg bezat, om met Otto den Groeten als wapenjonker een veldtocht naar Italië te ondernemen, dan mogen wij veilig besluiten, dat bij in 961 den leeftijd van omtrent 20 jaren had bereikt en bijgevolg omstreeks het jaar 940 geboren werd.

Gelijk wij zeiden, leefde Ansfried als jeugdig knaapje in het aartsbisschoppelijk paleis van zijns vaders broeder en ontving er een beschaafde en zeer godsdienstige opvoeding. Eothbertus volgde den 27 Juni 930 aartsbisschop Rutger op den zetel van Trier Hij „was niet alleen een der machtigste kerkvoogden van Duitschland in die dagen, maar ook een man van vroomheid en talent, die met anderen van zijn tijd prijs stelde op wetenschap en kunst, en zóó zeer ingenomen was met de studie der klassieken, welke onder de Duitschers en Nederlanders toen eenigermate bloeide, dat hij van alle voorkomende gelegenheden, om geleerden tot zich te lokken, die wegens hunne kennis van de schriften der Latijnen en

') Vita Brunonis, cap. 37, Migne, Tom. 134, col. 967, Christophorus Brower, Antiquit. et Annales Trevirenses, Tom. I, lib. IX, ad an. 956.

«lnde (a civitate Treverica) a patruo suo scilioet suo aequivoco, 15 comitatuum comité, strenuo Brunoni, Archiepiscopo Agrippinensi traditur ad res militares.» Thietmar Chron. l. c. Pertz IV, 777. Migne l. c. tom. 139, col. 1259.

Hontheim, Historia Trevirensis diplomatica et pragmaticay I, p. 275.