dach lestleden een cappellaen van S*® Michiels kercke binnen de stadt Swoll sich op den stoel ende syn sermoen gantz onbehoerlyck gebalden, prekende niet alleene blasphemen tegens God almacbtich dan oyck tegens Oonincklyke Majesteyt onsen allergenedigsten herren ende derselver stadhalder den graven van Aremberge, dem God genedich sye, seggende onder anderen mede van de predickstoel, dat die pastoir syn schaepen biz anher hadde verleyt, hen valschlick geleert hebbende, dat God in Sacramento Misse bewaert wordde, die doch anders nergens dan in den hemel sich onthiele, met meer andere ongodlicke dingen den gemeynen volck voirhaldende, die des beroert tegens hem opgestaen is geweest ende hem in zijn predicken gestoert heeft, ende is volgens der voirscreven cappellaan by den magistraet der voirscreven stadt Swoll gevencklyk gestelt, doch corts daernae uuyt der gevenckenisse ontweken , hem hebbende met eenige toe saemen gebundene stucken van lynen laecken nyet sonder groeten perickel subtilicken van eenen hooghen toeren neder gelaeten ende alzoe ontkommen; daerop dan die van Swoll hoere ontschult aen ons ghedaen diewijle aver dick geroerter capellaen sedert to Deventer by den magistrat aldaer wederomme aengegrepen ende in bewaernisse gestalt is wordden, hebben sullicx ü. L. wel willen verwittigen bij desen ten eynde deselve vervuege, dat hy exemplaerlyck gestraft wordde als sullicke ongodtlicke ende scandaloes stuck besunders in desen seltzaemen tyden uuytheyscht. Ende dat hy met vliet gevraeght wordde, offt hij nyet opgeroeyt is geweest van yemanden tot sullicken sermoen ende van wyen, ghelyck wel te ver moeden is, dat hy is geweest ende dat hy tot sullicke vermetelycke stouticheyt van hem selven nyet en sol