Prelaeten van Berne ende van Postel matte andere clergie des bisdoms voorschreven, hoedat hun over eenigen tyt geleden hy oft van wegen den schouteth van Broechem, genoempt Brouwerts, is toegesonden seeckere repartitie, inhoudende zeeckere hesundere helastinge tot merckelycke somma, over hunne geestelijcke goeden, cappittelen ende cloosters gesmaeldeijlt, oyck gesommeert met brieven van executorien, om hunne respective quoten dyenaengaende promptelyck op te brengen, oyck met dreygementen van andersints hun daarvoor rigoreuselyck te executeren, sonder dat die remonstranten seeckerlyck cunnen geweten, waarvan de voorschreven helastinghe sonde procederen ende tot wat eynde deselve sonde worden verstreckt, uuytgenomen dat ennichsints tot hunder kennisse is gecommen, dat die Dekens van de respective cappittelen van Oldenzeel ende S*® Geertruidenhergen souden a tergo, den remonstranten ongehoort, dyergelycke helastinghe hebben opgesocht ende gesolliciteert, omme hun selven daarmede te heneficieren, onder het pretext dat zy hy seecker voorgaande tractaet, tusschen haere Doorluchtichste Hoocheyt ende die van de Geünieerde Provinciën gemaeckt aangaande het punct van affdoeninghe oft cesseringe van confiscatie van de geestelycke goeden, daar de contrihutien worden betaalt*) pretenderende onder dyen deckmantel de voorschr. Dekens daerhy grootelycx te zijn geinteresseert, ende consequenter dat tselve hun hij de remonstranten ende andere clergien van Brabant sonde behooren te worden vergolden, naar breeder uuytwysen van de acte, te

') De voorgaande zin is niet volledig, zoodat hier een paar woorden b.v. «achterdeel waeren lijdende» moeten ingevuld worden.