voer ogen hebbende. Veer was van sinen monde lachen ende burten i) ende alle lichtverdicheit, noch vele verre was van hem die vlecke der achtersprake ’) ofte woerde van werliken rumoer. Sober van eten ende graue spyse nemende, oetmoedich in den habijt, ende seer oetmoedich van herten, soedat hij van rechter oetmoedicheit gheen prester en wolde werden.

Aldus verdert mit vele duechden, waert hij begaeft van Gode mitter pestelencie. Ende op santé Bernardus 3) dach heeft hij sijn leven salichlic geeyndet, den hij mit sunderlinger devoden plach te mynnen. Ende hij waert begraven in onser liever Vrouwen kerke an die sijt 122''. des choers, daer nu stiet dat (fel. 122') heilige sacrament, ynt jaer ons Heren m ccc ende Ixxxiiij, ende in den jaer sijns levens xliiij.

Doe onser Vrouwen kerke gehoeget waert, doe waert sijn gebiente opgegraven. Ende here Gadert ten Thoern doe pater van Here-Florenshuys dede sijn gebiente bi here Florens gebiente leggen in een loeden vat, ende dede sij toe samen setten in santé Pauwels vickerie in die grote kerke. Toe Wyndesem hebben sij oec wat van den gebienten deser saliger vaders.

1) schertsen.

2) achterklap, laster.

3) Het woord ~Bernardus” is met robrik onderstreent.

4) 20 Augustus.

5) Godfried Toorn van Meurs is van 1410 tot 1450 (Dunibar, Anal., toni. I, Dav. 1719, p. 114) rector van Heer-Florenshuis geweest. Zie bijzonderheden over hem o. a. in de Hoofdstukken IV en V van Delprat’s 2''o uitgave zijner Verhavdeling over de Broederschap van G. Groote, Arnh. 1856.

(Wordt vervolgd.)