mits vaeck of lauheit 2) niet studieren en mogest, soe scrive een luttel. Als die clock vijf slaet, soe leese: „God, wilt denken in mijne hulpe”, etc., mit eenre collecten 3). Dan overdenke, oftu iet te doen hebste in die koeken; weetstu daer te doen, soe slute die buecke of bynde sij; of is dij iet anders bevalen, dat doe, beent dattet tijt is ter koeken te gaen.

Als men te gader luyt ter myssen, soe begynne tercie te leesen totten psalmen toe bynnen huys op dine knyen ende voert onderwegen ter kerken wert. 241'’. In der (fol. 241*) kerken soe sitte recht op dine knyen al die mysse doer argent in een hoecksken, ende denke van den leven ende lijden ons lieven Heren Ihesu Christi na dijnre gewonten.

Als die mysse uyt is, soe begynne sexce te leesen totten psalmen toe in der kerken ende voert onderwegen. Alse du in die koeken comest uytter kerken, soe bidde een luttel ende voersette in dijn herte, hoe du di hebben wilste over dach ende in welken punte het di noet is te beteren. Ende daertoe arbeide stercklic, hebbende voer ogen dat godlike spyegel des levens Christi, als voerseecht 3) is.

Onder dinen arbeit salstu dicwijle cortlike wat guedes bidden op dine knyen mit andachte, sunder-241V. linge (fel. 241'’) als die clocke slaet ende als men luyt

1) vaeck, vake = slaap, slaperigheid.

2) lauheit, laeuheit = lauwheid, traagheid, onverschilligheid.

3) collecte = een kort gebed, in het begin der Mis. Zie v’erder Moll, Kerkgesch. v. Ned. vóór de Hcrv., dl. 11, st. iii, blz. 281, 297, 299, 329—331; A. W. Stellwagen, Roomsche woorden, Gron. 1902, blz. 114, op „collecten”.

■1) niets.

5) Zie fol. 239'’.