lukten cacao-oogst, over de diep wortelende vrees voor tooverij en spoken, zij danken voor den goeden zin, die hunne christenen bezielt, voor eene school met 29 kinderen, een avondmaal op goeden Vrijdag met 35 aanzittenden, een zendelinghuis met 19 aankomende knapen, waarvan zeker de besten bestemd zijn voor onderwijzers of inlaudsche predikers.

Van Halmaheira naar de kleine Sangi-eilanden, gelegen in eene van zuid tot noord opgaande lijn, boven het noordelijk schiereiland van Celebes, is de afstand niet groot. Daar arbeidt de zendeling kklling , oorspronkelijk van de Gossnerscbe zending, reeds 30 jaren met drie helpers onder rijken zegen. Hij had in de laatste 17 maanden 300 menschen gedoopt en 150 lidmaten aangenomen. Tweemaal 'sjaars reist hij van Groot-Sangi naar het eiland Siauw, en op Tagoelandang, een der zuidelijke eilanden, was ook het vroeger heidensch opperhoofd christen geworden. Zijne vertaling van het gansche Nieuwe testament in de Sangireesche taal had hij nu in 2000 exemplaren ontvangen.

Van Celebes, wat het zuidelijk gedeelte betreft, valt weinig voor ons doel te vermelden. Te Makasser, de hoofdplaats, is een predikant, te Bonthain, iets zuidelijker, de hulpprediker h. bettink gevestigd. Op het noordelijkste der 4 schiereilanden,. die te samen dit eiland vormen, ligt het bekende zendinggebied //de Minahassa", waar de getrouwe s. ulfbrs ons door den dood ontvallen is. Behalve onze zendelingen a. de lange en h. c. kruijt zijn de daar bij de gemeenten arbeidende zendelingen //hulppredikers" geworden. Het Nederlandsche zendelinggenootschap, dat in dezen arbeid wel //rijk gezegend" mag heeten, heeft er echter, en dat is geene kleine zaak, zijn 11 1 scholen, zijne kweekschool te Tomohon, onder leiding