Te Kiawa (1500 zielen) kwam begin 1906 ook een apart schoolgebouw gereed bijna even groot als dat te Kolongan atas, en geheel door de bevolking bekostigd.

De gemeente Sonder was zoo gelukkig het zeer ruime vroegere Majoorshuis met erf voor betrekkelijk zeer geringen prijs te kunnen koopen, welke woning in 1907 tot kerk zal worden verbouwd en ingericht. Ook de gemeente Kaïvanko'an hoopt een nieuw kerkgebouw te zien verrijzen, geheel volgens het bouwplan van den Heer D. Th. Notten, directeur der ambachtsschool. Reeds 10 jaar geleden is de Heer Schwarz begonnen collecten in te stellen voor een eventueelen nieuwen bouw, met het gevolg dat thans meer dan ƒ 3000.— aanwezig is.

Op de 16 Zendingsscholen ging het onderwijs veel meer geregeld, wijl ook de laatste school Gouvernementssubsidie ontving, en derhalve overal leermiddelen in voldoende hoeveelheid aanwezig waren. Ook het gehalte der Hulponderwijzers verbeterde, doordat de maandelijksche toelagen konden vermeerderd worden, en dus de eischen ook hooger konden worden gesteld. Het blijft intusschen hoogst wenschelijk dat het personeel geheel opgeleid zij. Hiermee wil ik niets zeggen van verscheidene oude onderwijzers, die zonder behoorlijke opleiding toch heel wat meer toewijding en gezond verstand aan den dag leggen dan sommige jonge opgeleide onderwijzers, die o zoo'n moeite hebben om eenvoudig te worden; maar ontegenzeggelijk is eene goede methode onmisbaar bij het onderwijs, en die waait een Inlander nu eenmaal niet vanzelf aan. Een vaste leergang en leiding van bekwame onderwijzers hebben de kinderen noodig, die hen geleidelijk uit hun eenvoudige omgeving helpen ontwikkelen tot flinke menschen, die zich in het practische leven zelf-