buiten. Vooral in Goenoeng Sitoli had men nog al moeite met de Pinkstergemeente, die uit Palembang kwam. Deze won een der hoofden voor zich. Op een andere plaats begonnen de Adventisten te werken en doopten een 23-tal personen. Niet minder ernstig zijn de aanvallen van Rome, dat op allerlei wijze proselieten maakte.

Een andere moeilijkheid vormt het onderhouden der scholen. De menschen kunnen het door de Regeering bepaalde schoolgeld niet opbrengen, en als de kinderen niet komen, verliest de school haar subsidie. De zendelingen zien zich gedwongen om eenvoudige gemeente-schooltjes op te richten zonder subsidie. Het gaat ook heel moeilijk met de meisjesschool te Ombolata. Te Goenoeng Sitoli heeft de bevolking twee H. I. scholen opgericht, een met Mohammedaansche onderwijzers; maar beide scholen zijn niet levensvatbaar.

De jeugd krijgt men moeilijk in de kerk; zij dreigt voor een deel onkerkelijk te worden. Toch, waar men zich meer aan haar laat gelegen liggen, toont zij ontvankelijkheid. Men tracht haar vooral in zangkoren samen te brengen.

Op de Westkust van Sumatra leven ook vele Niassers, die daarheen uitzwermen om meer geld te verdienen. Onder die verstrooiden is nu een zendeling werkzaam. De Hollandsche gemeente te Padang stelt een deel harer Zondagscollecten voor dit werk beschikbaar. Tusschen Baroes en Padang Sidempoean laat de geestelijke verzorging nog veel te wenschen over. De bevolking staat er bloot aan invloeden van den Islam.

Toch zijn er vele zegeningen Gods. Veel personen werden gedoopt. Het kerkbezoek laat niet te wenschen over. De kerkelijke tucht wordt door de gemeenten zelf geoefend. Enkele kerkjes werden gebouwd of vernieuwd. „Die Niaskirche ist eine sanges freudige". Hierin ligt veel kracht. Mohammedanen in het ziekenhuis, die hersteld ontslagen werden, vroegen vaak tot Maandag te mogen blijven om op Zondag nogeens van het zingen te kunnen genieten..

De medische arbeid neemt sterk toe. Het echtpaar Thomsen, beiden arts, hebben de handen vol. In het ziekenhuis te Goenoeng Sitoli werden 1537 patiënten verpleegd met 23.484 verpleegdagen, d.i. per dag 64; in de polikliniek werden 5577 menschen behandeld, d.i. per dag 58. Dan nog de poliklinieken