ST. PETRUSKERK TE LEIDEN. Voorgevel.

Arch. A. Kropholler en Ir. v. Oerle.

dat het kerkbestuur en de architekten zich de medewerking hebben kunnen verzekeren van den Leidschen bouwondernemer, den Heer H. P. Jansen, die naast de economische kwestie ook de idiëele zijde in dezen zoo juist heeft begrepen, dat hij zich bereid verklaarde, aan het tot stand komen van deze gedachte zijn medewerking te willen geven. Het is daardoor mogelijk geworden op twee aanzienlijke stukken bouwgrond, gelegen aan de overzijde van den Lammerschansweg, tusschen het verlengde van de Koninginnelaan eenerzijds en aan de andere zijde begrensd door de van den Brandelerkade, beslag te leggen en, aan de hand van een ingrijpende wijziging van het uitbreidingsplan, architektonisch en stedebouwkundig tot het plan te komen, dat de hierbij afgedrukte afbeeldingen weergeven.

De straat welke de twee bouwterreinen scheidde, werd geamoveerd, waardoor een groot bouwterrein ontstond van een totaal oppervlak van 20.000 M2. De kerk

werd hierop geprojecteerd in het centrum, met het priesterkoor naar het Oosten en den toren naar het Westen.

De nieuwe kerk herinnert in haar grondplan aan de oude St. Petruskerk op de Langebrug. Zij bestaat uit drie beuken, waarvan de breede middenbeuk aan beide zijden door eene op twee zuilen rustende arkade van de smallere en lagere zijbeuken wordt gescheiden. De kerkruimte is hier onderverdeeld, niet door een haag van lijvige kolommen die alle gezicht op het altaar beletten, doch door een 4-tal slanke, granieten zuilen, die aan de ruimte een echt kerkelijk karakter geven en den ruimtevorm onderbreken. Vele van onze moderne kerken, die als één groote ruimte zijn opgevat, hebben het bezwaar, dat bij minder bezochte diensten, zooals b.v. de stille H. Missen, op de gewone dagen in de week, de enkeling zich in de ruimte verliest, hetgeen nu hier niet het geval zal zijn. De kerkbeuken worden met een vlakke zoldering op moer- en kinderbinten afgedekt, waarvan de grootste een afmeting hebben van 100 X 80 c.M., in arégon-pine. De moerbinten van hoofdbeuk en zijbeuken, die in eikaars verlengde

ST. PETRUSKERK TE LEIDEN. Plattegrond. Schaal 1: 500.