MONTENEGRO.

alle vorsten van Montenegro zijn voortgekomen, die allen mannen van beteekenis zijn geweest. Overigens is Niegush nauwelijks van de omliggende rotsblokken te onderscheiden. Als een Montenegrijn zich een woning bouwt, heeft die met haar dikke muren, steenen dak, en kleine kijkgaten in de plaats van vensters, meer van een blokhuis dan van een gewoon huis en er is natuurlijk geen ruimte over voor den aanleg van bloembedden. Maar de indruk, dien men van een plaats meeneemt, hangt ten zeerste af van de personen, die men er ontmoet en hier te Niegush maakte ik mijn eersten vriend in Montenegro. In dit land behoeft men niet voorgesteld te worden; het is genoeg, dat gij een vreemdeling zijt om te maken, dat elk Montenegrijn zich als uw gastheer beschouwt. De Kapitan van Niegush, een lang, mooi, blond man in nationale kleeding is de rechte man aan de grenzen van het vorstendom, want de vreemdeling, die door den Kapitan met vaderlandslievenden trots opmerkzaam gemaakt wordt op de schoonheden van Niegush, op het reine water en de zuivere lucht, zijn scholen en kerken en de bergen, die er zich boven verheffen, begint reeds hier de bekoring te gevoelen, waaronder hij gedurende zijn verblijf in Montenegro voortdurend blijven zal.

De hoofdstad Cettinje ligt, van bergen omgeven, op een smalle hoogvlakte, waar het 's winters bitter koud is; de stad, die 4000 inwoners telt, bestaat uit niet veel meer dan een enkele straat, grootendeels met huizen van één verdieping. De koninklijke paleizen, eenige der gezantschapsgebouwen en het hotel zijn schier de eenige gebouwen, die met de huizen der groote steden van Europa overeenkomen. De betrekkelijke grootte der gezantschapsgebouwen geeft eenig denkbeeld van den invloed, dien de verschillende mogendheden in Montenegro uitoefenen: Rusland is altijd zijn bijzondere beschermer geweest en Oostenrijk, de machtige buurman, heeft steeds grooten invloed gehad op de staatkunde van het vorstendom, en dit blijkt ook uit de paleizen der gezanten; maar bij den tegenwoordigen stand van zaken is het van groote beteekenis, dat het gebouw der Italiaansche legatie, dat juist uit zijn fondamenten verrijst,