ELECTROCULTUUR.

stikstofoxyde, ammoniak enz. Voor een deel immers worden de stoffen bij den overgang der electriciteit uit de draden in de lucht gevormd en dringen door de openingen in de haarbuizen der planten.

Zoo als wij reeds opmerkten, is die laatste werking van meer beteekenis dan de eerstgenoemde.

Bij de medegedeelde proeven moet een kunstmatig aangebrachte stroom deze werking verrichten, maar, zooals in den aanvang werd opgemerkt, gaat er in de poolstreken en op hooge breedte, en waarschijnlijk over de geheele aarde, steeds electriciteit van den dampkring naar den grond en omgekeerd.

Deze stroom moet kennelijk een grooter of kleiner uitwerking op het leven der plaatsen hebben.

De electriciteit speelt in het leven der planten een veel grooter rol dan men tot nog toe vermoedde, maar de beteekenis daarvan kan eerst bepaald worden, als men de electrische stroomen in den dampkring nader bestudeert. De methoden, die daartoe tot nog toe gevolgd zijn, kunnen niet tot eenigszins bevredigende uitkomsten leiden, daarvoor moeten nieuwe methoden gevonden worden en die vraag blijft van groote beteekenis op het programma der toekomst. Ook de vraag naar den invloed van de kunstmatig aangevoerde electriciteit kan nog geenszins opgelost heeten, maar de proeven hebben toch tot een aannemelijke verklaring geleid omtrent den aard van dien invloed.

Daarbij zijn eenige resultaten verkregen, die nog wel niet den vereischten'graad van zekerheid hebben, maar toch van wetenschappelijk standpunt evenzeer als voor de praktijk van eenige beteekenis geacht kunnen worden.

»a. De werkelijke omvang van de vermeerdering in wasdom is voor de verschillende planten, waarmee proeven genomen zijn, nog niet met zekerheid bepaald. Bij benadering kan het minimum dier vermeerdering op een middelmatigen akker op 45 pCt. geschat worden.«

»b. Hoe beter een akker verzorgd is, des te grooter is de vermeerdering. Bij onvruchtbaren grond is zij zoo klein, dat zij nauwelijks merkbaar is.«

»c. Eenige planten hebben geen voordeel van de behandeling met electriciteit, als zij niet voldoende geïrrigeerd worden; maar is dat wel het <*eval, dan wordt het procent der vermeerdering zeer hoog; daartoe behooren o.a. erwten, wortels en kool.«

»d. Electrische behandeling onder hevige zonnewarmte is schadelijk voor de meeste, ja, waarschijnlijk voor alle planten, daarom moet men, om gunstige uitkomsten te verkrijgen, de behandeling op warme, zonnige dagen, gedurende het midden van den dag staken.« v. O.