BIRMA.

voert de Irawaddi veel slib mee, dat tijdens de periodieke overstroomingen niet alleen het dal vruchtbaar maakt, maar ook de monding steeds verder in zee doet vooruitschuiven.

Het dal van de Irawaddi en zijn van het N.-W. komende bijrivier de Chindwin, wordt in de richting van Voor-Indië afgesloten door een rij van min of meer evenwijdige bergketenen. Deze zijn in het N. zeer hoog (bijna 6000 M.), maar nemen allengs af, en loopen als gebergte van Arakan langs de kust der Golf van Bengalen, om zich op de Andamanen, Nicobaren en de eilanden ten W. van Sumatra voort te zetten. In Opper-Birma verbreedt dit gebergte zich tot hoogvlakten, waarvan de hellingen met wouden bedekt zijn en de oppervlakte voornamelijk voor veeteelt geschikt is. Overal is het bergland arm aan passen, behalve in het uiterste N.W., en verder maken dichte wouden den toegang tot Voor-Indië nog moeilijker.

In tropische en subtropische landen is van de klimatologische factoren de regenval de meest gewichtige. Birma behoort tot het groote moesongebied der oude wereld, waartoe we nog rekenen het grootste deel van Japan, Mandsjoerije, China, geheel het overige Achter-Indië, onze Oost, Voor-Indië en een deel van de Oostkust van Afrika. De groote eigenaardigheid van een moesonklimaat bestaat in de tegenstelling tusschen een regen- en een drogen tijd. De eerste is in Azië onze zomer en wordt voor Birma veroorzaakt door den Z. W. wind. Deze geeft natuurlijk aan de westelijke hellingen der gebergten het meeste water, maar het binnenland, en wel des te meer naarmate we verder noordwaarts gaan, ontvangt veel minder, vandaar ook dat de hoogvlakten beter voor veeteelt dan voor landbouw geschikt zijn.

De N.O. passaat, die in den winter heerscht, is zoo goed als regenloos. Enkele cijfers mogen den regenval illustreeren: Akyab bijna 5 Meter, evenzooveel bijna in Rangoon en Moelmein. Het binnenland geeft, voor zoover er waarnemingen gedaan zijn, veel lager cijfers; in de rivierdalen beneden 1,5 M., op sommige punten zelfs l M. of iets meer; veel te weinig voor een tropisch gebied. Ter vergelijking diene, dat in ons land gemiddeld 700 mM. valt.

Willen we evenwel de hoeveelheid regenwater naar waarde