MET MISS HITCHENER.

ven, spreken, stellingen en theorieën verkondigen, redeneeren. O, mocht die tijd toch gauw komen !...."

En zijn vrouw? Zijn vrouw drong even hard aan als hij zelf, verzekerend dat de tegenwoordigheid van miss Hitchener onmisbaar was voor hun geluk.

sLove is like understanding, that grows bright Gazing on many truths '«

De liefde had Harriet plotseling van vurige christin tot atheïste bekeerd, nu was ze vervuld van menschlievende denkbeelden waar die van een nihiliste niets bij waren en met hetzelfde gemak ging ze over tot de denkbeelden van platonische liefde.

Met „de aardsche zaken", zooals Shelley ze noemde, ging 't heel slecht: geld was er bijna niet. Maar Shelley en zijn vrouw lieten zich niet door economische moeilijkheden afschrikken. Shelley was reeds eenigen tijd vegetariër en Harriet met haar heerlijken eetlust ging natuurlijk ook tot een intransigent vegetarisme over. Miss Hitchener zou wel met hen meedoen. Uit een economisch oogpunt beschouwd was er niets tegen te zeggen en uit een hygiënisch oogpunt beweerden zij dat het dieet prachtige resultaten gaf. Wat niet wegnam, dat Harriet op een gegeven oogenblik volkomen uitgeput was en dat Shelley begon te lijden aan zenuwstoornissen die vreeselijke hallucinaties tengevolge hadden. Een vriend der laatste jaren: de beroemde satiredichter Peacock beweerde 2 dat hij een uitstekend geneesmiddel wist tegen de melancholie en de. hallucinaties van Shelley, een remedie die „het onzinnig paar" dadelijk zou hebben geholpen : „drie goed gepeperde lamscoteletten."

Men middagmaalde of sliep nooit op vaste uren in het huis van Shelley. Als hij omviel van den slaap, op welk uur van den dag ook, ging hij op het kleed voor de kachel liggen, roosterde zich en sliep uren achtereen als een kind.

1) Shelley, Epipsychidion.

2) Josse English literature, vol IV. pag. 126 „the absurd young couple".