BR1TSCHE VERZEKERINGSWET.

leuzen der partijen dienen niet om hunne verschillende meeningen te verkondigen, maar om te verbergen dat allen het in hoofdzaak eens zijn. Gelukkig, dat steeds meer menschen zich van partij-politiek en politieke leuze losmaken. De ondervinding heeft hun geleerd, het gansche ras deiberoepspolitici te wantrouwen.

De nobele gevoelens en geestdriftige beloften, die hun in den verkiezingstijd worden toegeschreeuwd, verliezen langzamerhand hunne werking. Er schijnt immers toch nooit iets van te worden verwezenlijkt. Bovendien wordt steeds meer de behoefte aan werkelijk opbouwende wetgeving gevoeld, aan een werkelijk nationale politiek, aan staatslieden die de belangen van hun land op het oog hebben en niet in cle eerste plaats aan onbeteekenende winst of verlies op 't gebied van de partijpolitiek hun aandacht wijden. Onder de denkende menschen in Engeland wordt het verlangen levendig, dat ons land zich zijne plaats in de wereld op eervolle wijze zal verzekerd zien : en dat er een einde zal komen aan het afschuwelijke onrecht, waardoor tienduizenden Engelschen, mannen en vrouwen, gedoemd zijn in hopelooze armoede en vuile ellende te leven en te sterven. Men begint tot het inzicht te komen, dat het bij al onzen rijkdom en wetenschap mogelijk behoort te zijn, aan onze staatkunde en aan onze sociale organisatie zulk eene richting te doen inslaan, dat aan de roekelooze verspilling, die eiken dag op allerlei gebied plaats vindt, een einde komt. Deze inzichten en deze eischen hebben tot nu toe geen bepaalden vorm aangenomen, maar naarmate zij meer en meer in logisch verband gebracht worden, zal er meer kracht van hen uitgaan. Het is ten huidigen dage een dringende politieke noodzakelijkheid, dat diegenen zich vereenigen, die, wat wij zouden kunnen noemen, nationalistisch voelen, d.w.z. de opvatting huldigen dat, onnoodige hardvochtigheid tegenover personen vermijdende, het hoofddoel van ons staatsbeleid moet zijn, 't koste wat het wil, van Engeland en het Engelsche volk zooveel te maken als maar eenigszins mogelijk is.

Maar indien er iets geschieden zal, zal dat ten koste van opofferingen gebeuren en gevestigde belangen zullen moeten worden prijsgegeven. Indien vaderlandsliefde bij ons iets be-