OVER DEN VELDTOCHT IN FRANKRIJK IN 1814.

De kozakken plunderen en stelen altijd, dit schijnt hun eigenaardigheid te zijn. Maar de Beieren en de Wurttembergers, die in cle school van Bonaparte zijn opgevoed en, het spijt mij het te moeten zeggen, ook een deel der Oostenrijkers, hebben afschuwelijke dingen gedaan. Dat alles drijft ine om zoodra mogelijk naar Chatillon te gaan, want ik walg van wat ik hier moet zien en hooren.

Vandaag is er eene groote conferentie bij vorst Metternich; men acht een wapenstilstand waarschijnlijk. Monsieur is nog steeds te Bazel. Waarom is hij er gebleven, waarom verliest hij daar zijn kostbaren tijcl ? Dat kan niemand hier zeggen.

Chatillon, 17 Februari. De gevolmachtigden brengen hun tijd door met aan elkander groote diners te geven en ze genieten daar zoo van, dat twee of drie van hen reeds van de gevolgen hunner onmatigheid ziek zijn geworden. Wij vernemen hier dat het onder Blücher staande korps van Sacken eene nederlaag geleden heeft. Sedert hebben de troepen in die omgevingveel harde klappen gehad en ernstige verliezen geleden. Dat is een les geweest voor cle onvoorzichtige onstuimigheid van de eenen en de weifelingen van de anderen. Maar ik hoop dat wij sterk genoeg zijn om dien tegenspoed te boven te kunnen komen. Niettemin waren wij allen zeer ongerust, toen wij te Troyes cle tijdingen ontvingen, en nog niet wisten, tot hoever Blücher zou terugtrekken of tot hoever Bonaparte hem zou vervolgen. Ik denk er nog altijd juist over als te Bazel; men moest vrede sluiten en cle Bourbons zelf het werk laten doen.

Morgen zal ik de gevolmachtigden ontmoeten op een diner dat Stewart geeft, die aan cle beurt is. Ik ben nieuwsgierig met Caulaincourt kennis te maken.

Chatillon, 19 Februari, Ik heb met Caulaincourt kennis gemaakt, Van alle vreemdelingen die ik ontmoet heb, heeft hij verreweg de beste manieren en de meest aantrekkelijke wijze van optreden, hij is een gentleman in optima forma. Hij doet iemand