TIJDENS DEN RUSSISCH-J AP ANSCHEN OORLOG.

Zoo naderde de trein het eerste doel der reis, Charbin.

Over de grenzen was blijkbaar het toezicht strenger en liepen de treinen geregeld, zonder meer dan het door het enkele spoor noodzakelijk oponthoud. Op een der stations vroeg de overste die de grenswacht commandeerde, een eindje mee te mogen rijden.

In onze coupé werd aan een klein tafeltje »wint« 1 gespeeld. Wij zagen toe en de overste ging zitten en zag ook toe.

«Zullen we op den bepaalden tijd te Charbin aankomen, overste!« vroeg mijn collega Dr. Schanzer.

De overste trok verbaasd de wenkbrauwen op. »0p den bepaalden tijd? Neen, in het gunstigste geval twee of drie dagen later.«

sMaar overste, sedert het grensstation Mandsjoeria gaat alles toch heel geregeld!«

»Nu, u zult het zelf wel zien. Om en in Charbin staan 37 treinen en kunnen niet verder. Twee sporen zijn versperd dooide speciale treinen van den stadhouder Alexejef en een door den trein van den generaal chef van den staf Pflug. Daardoor wordt het rangeeren bijna onmogelijk. Verder is des nachts het rijden op het station verboden, omdat het geratel en gefluit den stadhouder zou beletten te slapen. Natuurlijk zit daardoor alles vast.

Ja, wat daar al niet gebeurt! Maar 't is beter er over te zwijgen.«

De overste hield op en draaide een cigarette.

sMaar oveiste, wat gebeurt er dan toch?«

De overste zuchtte en ging voort, sik heb het dezer dagen zelf gezien. In een kleine zaal verdrongen officieren en artsen elkander en de overwerkte zusters sliepen op hare koffers.

»Want de groote prachtige zaal van het nieuwe stationsgebouw was gereserveerd voor promenoir van den Chef van den Generalen Staf. Toen de stadhouder te Charbin kwam, vond hij het nieuwe station zoo mooi, dat hij er beslag op legde voor zich en zijn staf, en nu is voor het verkeer alleen het kleine, afgekeurde, verpeste oude station beschikbaars

De overste ging voort. Men zag, dat zijn hart vol was. Hij vertelde van de nalatigheid der hoogste chefs, van den

1) Een Russisch kaartspel.