HEDENDAAGSCHE DIEETQUAESTIES.

integendeel altijd te kunnen beschikken over eenig reservemateriaal. Als zoodanig hoopt het lichaam vet op en, in mindere mate, ook suiker en eiwitstoffen. De cellen nemen wat van dezen voorraad af, en voeden zich er mee, wanneer haar te weinig voedsel wordt verstrekt. Slechts daar, waar voldoende reservemateriaal aanwezig is, waar dus de cellen in een zekeren overvloed leven en werken, kan men zeker zijn van de grootst mogelijke werkkracht en vooral van een normalen groei en celvermeerdering.

Wat beoogen wij nu met een mestkuur? Dat is een zeer lastige vraag en om deze te beantwoorden, hebben wij eerst omslachtige onderzoekingen moeten doen.

Tegenwoordig kunnen wij echter met zekerheid beweren, dat wij door zulk een kuur alleen het reservemateriaal van het lichaam kunnen vermeerderen en vooral zijn vetgehalte. Door met zorg gekozen en overvloedig voedsel toe te dienen, kunnen wij werkelijk een reserve van vet en van eiwit doen ontstaan; de mesting heeft evenwel geen rechtstreekschen invloed op de vermeerdering van het protoplasma en het hangt van heel andere factoren af, of het protoplasma onder het mesten zal gedijen en of het al dan niet voor zijn eigen groei zal gebruik maken van het rijkelijk toegediende materiaal.

Het is een ten éenenmale onbegonnen werk, een mensch sterke spieren te willen verschaffen door overvoeding. Hierdoor maakt men wel vette menschen doch geen athleten.

Onder zeer bijzondere omstandigheden evenwel maakt het protoplasma gaarne van het zoo rijkelijk aangeboden voedsel gebruik:

lo. bij den natuurlijken groei;

2o. wanneer door voorafgegane ziekte of slechte voeding veel protoplasma is te gronde gegaan. Dan trachten de cellen zich te regenereeren zoodra haar rijkelijk voedsel wordt aangeboden, en bouwen zij weer op wat zij vroeger hadden verloren;

3o. kan het protoplasma door oefening en arbeid gedwongen worden, zich verder te ontwikkelen en te vermeerderen. Wij weten dat een spier, die veel in werking is, krachtiger wordt en zelfs kan hypertrophieeren; arbeidt zij daarentegen