OPEN BRIEF VAN VICTOR HUGO OVER VLIEGTUIGEN.

men, cyclonen en tornados. Deze komen vooral iets verder van den evenaar voor, maar de winden waaien daar regelmatig uit denzelfden hoek. Meer dan regelmatig, eeuwig. Het land is de groote weg voor de poolwinden, de oceanen zijn het voor de evenaarswinden. Die twee winden zijn beschikbaar voor den luchtreiziger, hij weet dat ze hem niet in den steek zullen laten.

De noord-oostpassaat voerde Christophorus Columbus naar Amerika tot grooten angst van zijne metgezellen, die zich afvroegen of deze standvastige wind hen niet beletten zou ooit terug te keeren; maar wij weten nu dat er een antipassaat is, die het terugkeeren gemakkelijk maakt. Het bewijs voor het bestaan van laatstvermelden wind wordt geleverd door de asch van den St. Vincent die op Barbados, en die van den Coseguina 1 die op Kingston (Jamaica) valt.

Er is dus boven den Atlantischen oceaan een reusachtige verplaatsing van lucht; de benedenwind drijft de lucht van Europa weg, de bovenwind drijft haar terug.

Gebruikt daarom den ballon om de wegen te volgen die de winden hem wijzen, laat hem heen en weer gaan over den Atlantischen Oceaan, laat hem in Indië heen en weer gaan met de halfjaarlijksche moessons, laat hem dooiden grooten noordoostelijken passaat gedreven worden op den weg dien de Spaansche galjoenen twee eeuwen lang met wiskunstige nauwkeurigheid van Acapulco naar Manilla gevolgd hebben, op den wreg langs welken Magelhaens de eerste reis om de wereld deed, laat hem gedreven worden door dezen zóó constanten wind, dat de zeevaarders die zich aan hem overgaven, den oceaan waar hij heerscht, de Stille genoemd hebben; in één woord, gebruikt den ballon in de richting van den wind tusschen de tropen en gij zult er nog veel partij van kunnen trekken. Voor den geduldigen zoeker ligt daar nog een veld van onderzoek vol groote beloften.

Hier staan we voor een bijzonder vraagstuk en de combinaties van ballons, de valschermen en hellende vlakken

1) De vulkaan Coseguina ligt aan den Grooten Oceaan op de grens van Honduras en Nicaragua.

Vert.