DE VERSPREIDING VAN PARASITISCHE ZWAMMEN.

dat de ziekte den eigenaardigen naam van //Mal bianco" verkregen heeft. Binnen weinige jaren was zij over geheel West- en Midden-Europa verspreid; ik nam haar te Dessau onder hoogst eigenaardige omstandigheden waar: in mijn ouderlijk huis hield men sedert 23 jaar een ouden evonymus, die 's winters in huis en des zomers in den tuin stond, welke laatste geheel door huizen omringd is; op dit exemplaar nam ik de zwam waar; hier kan kennelijk van besmetting door andere planten van dezelfde soort geen sprake zijn, want die zijn niet aanwezig. De besmetting kan dus alleen van buiten, en wel door de lucht de plant bereikt hebben.

Als laatste voorbeeld uit de familie der Erysiphaceeën 1 halen wij den meeldauw der kruisbessen aan, die in NoordAmerika te huis behoort en gedurende tientallen van jaren zijn verderfelijke werking heeft uitgeoefend zonder dat de Europeesche plantkundigen hun aandacht er op vestigden. Eindelijk werd hij in het jaar 1900 door Salmon in Ierland waargenomen; van uit dit middelpunt, waarheen hij waarschijnlijk uit Amerika ingevoerd was, verbreidde hij zich over Engeland; reeds in 1901 toonde Hennings aan, dat hij ook in Rusland voorkwam en vandaar uit verspreidde de besmetting zich naar het westen. In Denemarken werd hij in 1902 waargenomen, van waar hij naar SleeswijkHolstein werd overgebracht; waarschijnlijk is dit als een derde middelpunt van besmetting te beschouwen. In het jaar ] 904 vertoonde de ziekte zich in Posen en weinige jaren later had zij zich over geheel Noord-Duitschland verspreid ; thans is zij ook in Finland en Skandinavië opgetreden, naar het eerste land waarschijnlijk uit Rusland ingevoerd, in Skandinavië wellicht ook uit Denemarken.

Als wij nu ten slotte de verspreiding der besproken voorbeelden van plantenziekten overzien, dan is het duidelijk, dat, afgezien van eenige gevallen, waarin handel en verkeer daartoe meegewerkt kunnen hebben, die verspreiding alleen heeft plaats gehad door de uiterst lichte sporen. Bij een

1) De Erysiphaceeën zijn een familie uit de onderklasse der zakzwammen. Erysiphe rr meeldauw.