3io

HET SHAKESPEARE RAADSEL.

en van duizenden verzen of woorden, tot het zonder gewetensbezwaren uitplunderen van arme letterkundigen, van behoeftige dichtertjes als Greene, Fletcher, Wilkins of Marlowe, en tot het aanhooren van de opmerkingen of de raadgevingen van tooneelspelers?... Kan men zich voorstellen, dat deze Francis Bacon, die doorgaat voor den geleerdsten man van zijn tijd, flaters zou begaan, zooals men in het werk van Shakespeare kan aanwijzen, die Bohème aan den oever van de zee laat liggen, het kanon laat afschieten door koning Jan in een tijd, toen het buskruit nog niet was uitgevonden, palmen laat groeien in de bosschen van de Ardennen, een klok laat slaan in den tijd van Julius Caesar, Cleopatrabiljart laat spelen, enz.?....

Wat wij zeggen van Bacon, zou dat ook niet van toepassing zijn op Roger Manners, Earl of Rutland, gezant van Engeland, intendant van Sherwood, gunsteling van koningin Elizabeth en Jacobus I, een van de aanzienlijkste personen van het Vereenigd Koninkrijk?

En is dat niet eveneens het geval ten aanzien van William Stanley, Earl of Derby, dien Abel Lefranc, die hem „ontdekt" heeft, ons leert kennen als pretendent naar de Kroon van Engeland?... Of voorEdwardof Vere, Earl of Oxford, een van de meest vooraanstaande vertegenwoordigers van den hoogen Engelschen adel, den schoonvader van Derby?...

Neen.... slechts iemand van eenvoudige afkomst, zooals William Shakespeare, een tooneelspeler van middelmatige ontwikkeling, die maar weinig Latijn en nog minder Grieksch kende — volgens het zeggen van zijn bewonderaar en mededinger Ben Jonson —, maar iemand, die heel veel las, een hardnekkig autodidact, die met verbazingwekkend gemak werkte en in het bezit was van een groot aanpassings- en opmerkingsvermogen en bovendien begaafd was met een onbetwistbaar dichtersgenie — zooals alleen reeds de Sonnets getuigen — kan (met medewerking van anderen) de schrijver zijn van het wonderbaarlijk werk, dat alleen met zijn naam onderteekend is.

De hoedanigheid zelf van het materiaal en van de middelen, waarmee het werd opgebouwd, is er het beste bewijs van.