LANDAANWINNING IN ITALIË

zou het een lange zijn. Zij zou de voltooiing bevatten van werken op waterbouwkundig gebied, waaronder begrepen de bouw van machtige pompinstallaties in oost- en westwaarts van de Po-delta gelegen streken, die snel werden gevolgd door verbeteringen van land en landbebouwing; aanwinning in de provinciën Rovigo, Ferrara, Bologna en Ravenna, meer in het bijzonder met het oog op de vestiging op het land van losse arbeiders, die eeuwenlang het groote sociale vraagstuk voor de Romagna is geweest; bodemverharding en wederbebossching in de Apennijnen (in 1932 werd door de Bebosschings-Militie een oppervlakte van 9.315 H.A. weder beboscht; zij plantte omstreeks 50 millioen jonge boompjes, en zaaide 270.000 K.G. boomzaad uit); aan den aanvoer van water in Istrië door middel van een groote waterleiding wordt gewerkt (zij zal ten deele eind 1933 gereed zijn); de werken te Coltano, bij Pisa, en die te Alberese, ten doel hebbende de aanwinning van de onder malaria lijdende Toskaansche Maremma, en de verandering van Grosseto van een half verlaten stad in een door koorts geteisterde streek met een bevolkingsdichtheid van nog geen 50 inwoners per K.M.2, in een centrum van een landbouwgebied, dat in wording is; de aanwinning en kolonisatie van 20.250 H.A., gelegen tusschen Ostia, het Isola Sacra, Porto en Macarese, vlak bij Rome, waar zes jaren geleden kudden buffels zich in de moerassen wentelden, op welk gebied thans de wijnstok en tarwe groeien, terwijl kudden vee, gefokt op de boerderijen, de hoofdstad van melk voorzien; de wonderbaarlijk snelle aanwinning en kolonisatie van de Pontij nsche Moerassen; de draineering van het woeste gebied van Salerno — te midden waarvan de majestueuze ruïnes van de Grieksche tempels van Psestum — door het opwerpen van den 156 M. langen dijk van Persano, die de Sele-rivier afdamt, welker water door een onderaardschen tunnel wordt weggeleid, om de laag gelegen landen, die zij steeds overstroomde, te bevloeien, op welke landen weldra hofsteden voor een nijvere boerenbevolking zullen verrijzen; de groote werken, waaraan men is begonnen in Calabrië over groote uitgestrektheden bij Sant'Eufemia (dicht bij de plek, waar eens het uit de oudheid bekende Sybaris lag), waar enkele