VINDEN ELKANDER IN DE MUZIEK

Oostersche muziek, men kan ze evengoed aantreffen in de Westersche. Iemand, vertrouwd met de muziek, Westersch zoowel als Oostersch, kan niet nalaten op te merken dat zelfs uit de muziek, die in harmonische accoord-verbindingen wordt uitgedrukt, de Rag-raginïs — zuiver, dan wel gemengd — hem tegenklinken.

Uit hetgeen hierboven gezegd is, moet duidelijk blijken dat Rag-raginïs en accoordverbindingen elkander niet wederzijds uitsluiten, zooals sommige toonkunstenaars ons zouden willen doen gelooven, maar dat zij tot elkander staan in een verhouding van innige vriendschap. Wanneer wij één of meer tonen van de ladders eener Rag- of Raginï met accoorden omkleeden, dan krijgen wij een harmoniseering van die Rag of Raginï; daartegenover staat, dat van een Westersche muzikale compositie, ontdaan van de harmonieën, overblijft de melodie welke valt binnen de sfeer van de eene of andere Rag of Raginï, zuiver of gemengd. Een reeks van concerten is onlangs per radio uitgezonden door de Indian State Broadcasting Service, Station Calcutta, waarin werd uitgevoerd Indische muziek, die door mij op Westersche manier was bewerkt, ten einde aan te toonen dat het boven aangevoerde kan worden verwezenlijkt. Men zal het wel niet misplaatst vinden wanneer hier wordt vermeld, dat zij veel geestdrift wekten en waardeering vonden bij de luisteraars, Indiërs zoowel als Europeanen1). Zij die gaarne een cultureele toenadering tusschen hen door middel van de toonkunst zouden zien tot stand gebracht, zullen wellicht met belangstelling vernemen, dat twee Indische Raginïs, door mij op Westersche manier georkestreerd, met de kenteekenende trekken van Raginïs en Tals2) geschreven voor en gespeeld op Indische en Westersche instrumenten, zijn vastgelegd op platen, door de H.M.V. Gramophone Co., Ltd.3)

De hooge trap van beschaving in Indië, waarvan de geschriften van zulke geleerde mannen als Sir William Jones,

i) The Indian Radio Times van 22 Augustus 1932. Uitgave van de Indian State Broadcasting Service.

2) Tal (Tala) vertegenwoordigt het rythmische element in de Indische muziek (Vert.).

3) Record No. 7158 (H. M. V. Gramophone Co., Ltd.).