NIEUWS OVER OUDE LANDBRUGGEN

al niet geheel afwezig zijn geweest en daarom is de oude beschouwingswijze te prefereeren.

Dat landbruggen toch wel zijn aan te nemen, volgt niet alleen uit de nauwe betrekkingen tusschen de op het land verblijvende dieren, bijv. die van Zuid-Amerika en Afrika, Madagaskar en Indië, welke langs anderen weg moeilijk zijn te verklaren. Ook de verbreiding van zeedieren is dikwijls in denzelfden zin uit te leggen. Van groot belang voor het leveren van een bewijs zijn de dieren in het vlakke water, die zich slechts gedurende een korte larvenperiode kunnen verbreiden en daardoor niet in staat zijn, diepe bekkens over te steken, zooals men dat vroeger wel heeft willen aannemen. Zoo zet de mosselachtige groep der Brachiopoden zich na een korte larvenperiode aan den bodem vast. Waar nu zelfs twee variaties daarvan (Gryphus eubensis en Terebratulina Calleti) behalve in West-Indië ook bij het eenzame Atlantische eiland Asencion voorkomen, moeten zij dezen afstand in een tijd afgelegd hebben, toen door gebieden met stilstaand water tusschen beide deze verplaatsing mogelijk was. Dat voert ons evenwel weer tot de aanneming van een Zuid-Atlantische landbrug. Het bestaan daarvan wordt verder door de omstandigheid gesteund, dat ook overigens de Middel-Amerikaansche-West-Indische Brachiopoden een nauwe verwantschap vertoonen met die uit de Middellandsche Zee. Datzelfde geldt ook voor vele zeekreeften en andere diervormen.

Beide onderzoekers gingen in het bijzonder de toestanden in de Permische periode na, die door het optreden van groote ijsmassa's veel overeenkomst vertoonden met de tegenwoordige geologische periode, met het Quartaire tijdperk. Het duidelijkst zijn de inzichten der schrijvers op te maken uit de door hen ontworpen kaarten. De kaart van Schuchert toont ons vooreerst de ook nu nog bestaande oude vastelandskernen, bijzonder sterk in Afrika ontwikkeld, dat destijds een belangrijk ontwikkelingscentrum voor de reptiliën en ook de bakermat voor de zoogdieren was. Tusschen hen de zeeën, in het vaste land binnengedrongen. Ook zien wij landengte-achtige landbruggen op verschillende plaatsen, waar zij tegenwoordig niet voorkomen of hoogstens door rijen eilanden vertegenwoordigd zijn. Zoo zien wij een Zuid-Atlantische brug tusschen