HET ONDERZOEK VAN DE STRATOSFEER

door haar parachute zoo zacht op den grond neergekomen, alsof een bedreven werkman haar daarop had neergezet. Haar geheele, gecompliceerde, fijne mechanisme was totaal onbeschadigd, en bleef, ook toen het op den grond was gekomen, functionneeren. Haar fotografische opteekeningen waren compleet en intact, zoodat naar het oordeel van Dr. Brian O'Brien van de Universiteit van Rochester, onder wiens toezicht het instrument werd gemaakt, de film waardevolle wetenschappelijke inlichtingen aan het licht zal brengen.

Deze spectrograaf was ontworpen om een studie te maken van een bepaald gedeelte van het spectrum van direct zonlicht, ten einde verschillen in het spectrum aan te geven, die eventueel aan den dag zouden treden, naar mate het instrument zich hooger boven de aarde bevond, en daardoor de zonnestralen zou opvangen in steeds ijler wordende luchtlagen. Men verwachtte, dat de afwijkingen in het spectrum hoofdzakelijk teweeg zouden worden gebracht door veranderingen in de hoeveelheid ozon, waar de zonnestralen doorheen moesten dringen, alvorens de spectrograaf te bereiken. De opteekeningen van het instrument zouden aldus meerdere kennis kunnen verschaffen omtrent de ozonlaag in de hoogere lucht. Die laag, hoewel onzichtbaar, zift eenige der actieve ultra violette stralen van het zonlicht even doeltreffend uit als een donkere wolkenbank dit zou doen, en vervult daardoor een belangrijke rol in het mogelijk maken van het leven op aarde.

Binnen in de gondel waren twee andere spectrografen, geleverd door de Universiteit van Rochester en de Optische Maatschappij van Bausch en Lomb, door den val zwaar beschadigd. De films ervan konden echter in veiligheid worden gebracht, en na ontwikkeld te zijn, bleken belangrijke deelen er van leesbaar te zijn. Indien een voldoende aantal gegevens kan worden gered, is het mogelijk, dat de metingen in het laboratorium, zooals men zich die had voorgesteld, kunnen worden verricht, terwijl door bestudeering van de gecombineerde opteekeningen van twee der spectografen, men zou kunnen geraken tot meer kennis omtrent de verdeeling van ozon, zoomede van de hoogte van het centrum van dichtheid er van.

w. B. II. 1935. 21